Variköz ven hastalarında iz element ve mineral düzeyleri
Trace element and mineral levels in varicose vein patients
  1. Tez No: 502608
  2. Yazar: YILDIZ KAYA ÖZATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT EKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ven duvarındaki yapısal değişikliği açıklayabilen kesin etiyolojik bir faktör bulunmasa da variköz ven duvarında iz element konsantrasyonlarının farklılığı venöz patolojinin meydana gelmesinde etkin rol oynayan faktörlerdendir. Bu çalışmada variköz ven hastalığı teşhisi konulmuş hastalarda serum Cu, Zn, Fe, Co, Mn, Se, Cr, Pb, K, Na, Ca ve Mg düzeylerini inceleyerek variköz ven hastalığı ile ilgili literatür bilgilerine daha fazla katkı sunma amaçlandı. Araştırma Kasım 2015- Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmaya yaş ortalamaları 31,92 ± 1,01 olan 26'sı kadın 23'ü erkek 49 variköz venli hasta ile yaş ortalamaları 31,86 ± 0,97 olan 22'si kadın 18'i erkek 40 kişilik kontrol grubu dahil edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Zn, Cu, Ca, Mg, Na ve Cu/Fe oranı düzeylerinin anlamlı olarak azalması, Fe ve Fe/Se oranı düzeyinin istatistiksel olarak artışının variköz ven hastalığına yol açtığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Although there is no definitive etiological factor that can explain the structural changes in the venous wall, the differences in trace element concentrations in the varicose vein wall are are factors that play an important role in the pathogenesis of the venous pathology. In this study, we aimed to investigate serum Cu, Zn, Fe, Co, Mn, Se, Cr, Pb, K, Na, Ca, and serum serum Cu, Zn, Fe, Co, Mn in patients with varicose veins diagnosed with varicose veins disease and to further contribute to the literature on varicose veins disease. The research was conducted between November 2015 and May 2016. The patient group consisted of 49 varicose veins with a mean age of 31,92 ± 1,008 (26 males, 23 females) and a control group of 40 subject (22 females and 18 males) with a mean age of 31.86 ± 0.97. According to the results obtained, it is considered that the levels of Zn, Cu, Ca, Mg, Na and Cu / Fe ratio decrease significantly and the statistical increase of the Fe and Fe/Se ratio levels leads to varicose venace disease.