Hemşirelerin bazı özellikleri ile yöneticilerinin etik davranışlarının hemşirelerin örgütsel bağlılıklarına etkisi
The effect of some characteristics of nurses and the ethical behavior of the managers on the organizational commitment of nurses
- Tez No: 502622
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL BAHAR, YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı; hemşirelerin bazı özellikleri ve yönetici hemşirelerin etik davranışlarının, hemşirelerin örgütsel bağlılıkları üzerine etkisini incelemektir. Araştırmanın evreni İstanbul da özel bir grup hastaneleri oluşturmuş; örneklemini ise araştırmaya katılmayı kabul eden iki hastanede bulunan bir yıl ve üzeri çalışan hemşireler (350) oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama araçları Allen ve Meyer (1990) tarafından oluşturulan Çetin tarafından 2006 yılında Türkçeye uyarlanan“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve Öztürk tarafından 2012 yılında hazırlanmış ve geçerlilik güvenirliliği yapılmış olan“Yönetsel Etik Davranışlar Ölçeği”dir. Verilerin hesaplanmasında tanımlayıcı istatistikler, t testi, tek yönlü Anova, Mann Whitney U, Kruskal Wallis testi, Pearson Korelasyon ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Hemşirelerin bazı özellikleri; yaş, cinsiyet, eğitim, deneyim yılı, pozisyon şeklindeki özellikleri ile örgütsel bağlılıkları üzerinde anlamlı bir fark saptanmıştır. Yöneticilerin yönetsel etik davranışları ile hemşirelerin örgütsel bağlılıkları arasında pozitif yönde, güçlü düzeyde ilişki belirlenmiştir. Hemşirelerin çalışma pozisyonu, yöneticilerinin yönetsel etik davranışları ve eğitim durumunun örgütsel bağlılıklarına etkisinin incelendiği çoklu regresyon analizinde üç değişkenin örgütsel bağlılığı %36 oranında etkilediği belirlenmiştir. Üç değişkenden örgütsel bağlılığı ilk sırada; çalışma pozisyonunun -0.45, sırasıyla yönetsel etik davranışlar 0.23, eğitimin 0.06 oranında etkilediği saptanmıştır. Elde edilen bulgulara doğrultusunda yönetici hemşirelerin yönetsel etik davranışları ve hemşirelerin bazı özelliklerinin, örgütsel bağlılıkları üzerinde orta düzeyde etkisinin olduğu saptanmıştır. Örgütsel bağlılığı artırmaya yönelik kurumsal girişimlerde araştırmadan elde edilen bulguların kaynak niteliğinde olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; some characteristics of nurses, and the ethical behavior of manager nurses on the organizational commitment of nurses. In the universe of the research, a special group of hospitals were established in Istanbul; and the nurses (350) who work on a year in two hospitals who agree to participate in the study of the sample The data collection tools of the study are“Organizational Commitment Scale”adapted by Turkish in 2006 by Çetin, created by Allen and Meyer (1990), and“Managerial Ethical Behavior Scale”, which was prepared by Öztürk in 2012 and has reliability of validity. Descriptive statistics, t test, one way ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal Wallis test, Pearson Correlation and multiple regression analysis were used in the calculation of the data. Some characteristics of nurses; age, gender, education, years of experience, position, and organizational commitment. There is a strong, positive relationship between managerial ethical behavior of managers and organizational commitment of nurses. Multiple regression analysis was applied between organizational commitment of nurses and working position, education level, managerial ethical behavior of managers. It was determined that these three variables affected the organizational commitment by 36%. Organizational commitment in three variables is first; working position was -0.45, managerial ethic behavior was 0.23, education was 0.06 respectively. It was determined that managerial ethical behaviors of manager nurses and some characteristics of nurses were positively related to organizational commitment in the direction of findings. The results that have been created sources to similar survey for increase of organizational commitment