Hatay ili biyogaz enerjisi potansiyelinin incelenmesi
Investigation of Hatay region biogas energy potential
  1. Tez No: 502640
  2. Yazar: MEHMET FATİH AŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL BALTACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde yaşamın devam edebilmesi için temel ihtiyaçlardan birisi enerjidir. Sürekli olarak hızla büyüyen sanayi, teknolojik gelişmelerin hız kazanması enerji ihtiyacının artmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle artan enerji ihtiyacına cevap verebilmek için enerji kaynaklarının verimli kullanılması gerekmektedir. Ancak son dönemlerde fosil yakıt kaynaklarının tükenmeye başlaması dünya ülkelerini endişelendirmiştir. Bu yüzden ülkeler alternatif enerji kaynakları arayışı içerisine girmiştir. Çevre dostu, üretimi tüketiminden hızlı olan ve sonsuz enerji kaynaklarından enerji üretmek için çalışmalar yapmışlardır. Enerji tüketiminin artması ile doğru orantılı olarak enerji üretiminin de artması gerekmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelen ülkeler ilk yatırım maliyetleri yüksek olsa da problem olmadan enerji üretimi ile enerji ihtiyaçlarını karşılayarak kısa vadede ilk yatırım maliyetlerinin geri dönüşümünü sağlamışlardır. Türkiye bulunduğu coğrafi bölge olarak yenilenebilir enerji kaynakları potansiyeli açısından oldukça elverişli bir konuma sahiptir. Ekvatora yakın olması ve rüzgar potansiyelinin yüksek olması ile birlikte geçim kaynaklarının başında tarım ve hayvancılık gelmektedir. Yani sosyoekonomik şartlarda yenilenebilir enerjiyi desteklemektedir. Bu yüzden mevcut şartların değerlendirilmesi ile oldukça yüksek bir enerji potansiyeli vardır. Bu çalışmada: Türkiye'nin en önemli enerji potansiyellerinden birisini bünyesinde barındıran Hatay ilinin biyogaz enerjisi üretim potansiyeli incelenmiştir. Sanayi alanında hızla gelişmekte olan Hatay ilinde enerji üretimi konusunda da birçok çalımalar yapılmaya başlanmıştır. Önemli geçim kaynaklarından birisinin tarım ve hayvancılık olması nedeniyle değerlendirilmesi gereken yüksek biyogaz enerji potansiyeli barındırmaktadır. Hatay ilinde mevcut şartlar altında hayvansal atıklardan yıllık olarak 52,156,774.06 m3 lük biyogaz üretilir. Bu biyogazın değerlendirilmesi ile 244.31 GWh enerji üretimi gerçekleştirilir. Biyogaz enerjisinin üretilmesi ile birlikte 211,490 ton-CO2 karbon salınımı önlenecektir. Biyogaz enerjisi üretiminin için gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan santral maliyeti 234,900,000 TL'dir. Hatay ilinde santral kurularak enerji üretiminin hayata geçirilmesi ile birlikte tesis kendini 3.5 yılda geri ödemektedir.
Özet (Çeviri)
One of the basic needs for energy to survive today is energy. Constantly growing industry, accelerating technological developments cause increase of energy need. For this reason, energy resources need to be used efficiently in order to respond to the increasing energy demand. However, in recent years fossil fuel resources have started to run out, worrying the countries of the world. So the countries have been searching for alternative energy sources. They are eco-friendly, fast from production consumption and work to produce energy from endless energy sources. Energy production needs to increase in direct proportion to the increase in energy consumption. Countries that are heading towards renewable energy sources have recovered their initial investment costs in the short term by meeting their energy needs and energy needs without problems, even if their initial investment costs are high. In geographic regions where Turkey has a fairly favorable position in terms of the potential of renewable energy sources. Agriculture and livestock are at the forefront of livelihoods, as they are close to the equator and the wind potential is high. In other words, it supports renewable energy in socioeconomic conditions. Therefore, there is a considerably high energy potential when evaluating the existing conditions. In this study: Turkey hosts the most important energy biogas production potential of the province of Hatay within one of its potential were examined. In Hatay, which is rapidly developing in the industrial field, many works have started to be done about energy production. One of the important livelihood sources is the high biogas energy potential which should be assessed due to being agriculture and animal husbandry. Under the existing conditions in Hatay province, 52,156,774.06 m3 of biogas are produced annually from animal wastes. By evaluating this biogas, 244.31 GWh of energy production is realized. With the production of biogas energy, 211,490 ton- CO2 will be prevented. The plant cost required for biogas energy production is 234,900,000 TL. With the establishment of a power plant in Hatay province, the facility repays itself in 3.5 years with the passing of energy production.