Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'nde çalışan hemşirelerde tükenmişlik sendromu ve iş doyumunun araştırılması
Research on burnoutb syndrome and job satisfaction in nurses working in Cukurova University Balcalı Hospital
  1. Tez No: 502661
  2. Yazar: TÜLİN GÖNÜLTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET AYTAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Giriş ve Amaç; Tükenmişlik ve iş doyumu birbirleri ile ilişkili ve birlikte değerlendirilen kavramlardır. Sağlık çalışanlarında tükenmişlik ve iş doyumsuzluğu yüksektir. Araştırmanın amacı; Çukurova Üniversitesi Balcalı hastanesinde çalışan hemşirelerde tükenmişlik ve iş doyumu düzeylerini belirlemek ve ilişkili faktörleri araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki bu araştırma 2016 yılı Mart- Haziran ayları arasında 263 kişiye uygulandı. Veriler 20 soruluk bir anket formu ile birlikte Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılarak toplandı. Veri analizinde Student t testi, One-way ANOVA testi, Mann-Whitney U testi, Kruskall-Wallis testi, Pearson Korelasyon analizleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose:Burnout and job satisfaction are concepts related to each other and evaluated together. Burnout and job dissatisfaction are high in health workers. The aim of there search is to determine thelevels of burnout and jobsatisfaction in nurses working at the Balcalı hospital in Çukurova University and to investigate there lated factors. Materials and Method: This descriptive Study was applied to 263 people betweenMarch and June of 2016. The data were collected using theMaslach Burnout Inventory and the Minnesota Job Satisfaction Scale along with a 20-item questionnaire. Student t test, One-way ANOVA test, Mann-Whitney U test, Kruskall-Wallis test, Pearson Correlation analyzes were used for data analysis.