Anne sütü bankalarının Türkiye'deki mevcut durumu ve sağlık personelinin bu konu hakkındaki bilgi ve görüşleri
Human milk bank in Turkey that the current situation and medical personnel about the staff of this information and opinions
  1. Tez No: 502664
  2. Yazar: AYSUN PAKÖZ SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA FATMA BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma sağlık çalışanları ve sağlık yöneticilerinin anne sütü bankacılığı ve anne sütü bankalarının Türkiye'deki mevcut durumu hakkındaki farkındalığını ve Türkiye'de sağlık merkezlerinde anne sütü bankası kurulmasına yönelik görüş ve tutumlarını belirleyip; bulunan sonuçlar ile sağlık yöneticileri ve sağlık çalışanlarına ait değişkenleri tespit ederek, ileri bir zamanda Türkiye'de anne sütü bankaları kurulma projesine destek vermek amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamında, Ankara il merkezinde yer alan kadın-doğum ve çocuk servisi aktif olan 9 sağlık kuruluşu belirlenmiş ve bu hastanelerde çalışan 101 sağlık çalışanı ile 19 sağlık yöneticisine ulaşılmıştır. Araştırma grubunun %82.5'i (n=99) anne sütü bankalarını daha önce duyduğunu, 38.3'ü (n=46) süt bankası uygulamalarını doğru bulduğunu, %35.8'i (n=43) anne sütü bankası olursa sütünü bağışlamayı düşündüğünü ifade etmiştir. Sağlık çalışanlarının %82.2'si (n=83) anne sütü bankalarını daha önce duyduğunu, %37.6'sı (n=38) süt bankası uygulamalarını doğru bulduğunu, %34.6'sı (n=35) anne sütü bankası olursa sütünü bağışlamayı düşündüğünü ifade etmiştir. Yöneticilerin %84.2'si (n=16) anne sütü bankalarını daha önce duyduğunu, %42.1'i (n¬¬=8) süt bankası uygulamalarını doğru bulduğunu, %42.1'i (n=8) anne sütü bankası olursa sütünü bağışlamayı düşündüğünü ifade etmiştir. Araştırma grubunun 48/120 (%40.1)'i sütünü bağışlamayacağını belirtmiştir. En sık neden olarak ise dinen sakıncalı olduğu ifade edilmiştir (13/48)(%28). Araştırma grubu içerisinde yöneticilere yönelttiğimiz uzun vadede anne sütü bankalarının kurulacağını düşünüyor musunuz? sorusuna %47'si (n=9) kurulacağını düşünüyorum yanıtını verirken, %53'ü kurulacağını düşünmüyorum yanıtını vermiştir (n=10). Yine yöneticilerden %31.6'sı (n=6) hastanesinde anne sütü bankası kurmayı düşünmektedir. Tüm bu sonuçlar doğrultusunda sağlık çalışanları ve yöneticilerin anne sütü bankası konusunda olumlu tutum sergiledikleri ancak uygulanabilirliği konusunda kararsız oldukları saptanmıştır. Toplumumuzun gelenek, görenek ve genel inanç sistemleri göz önüne alınarak toplum dinamiğini etkilemeden gerekli düzenlemelerin yapılması ve yararcılık anlayışı çerçevesinde bilgi eksikliğinin giderilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to identify /specify awareness of human milk bank and human milk banking and current situation of human milk bank in Turkey and identify /specify the thoughts and approches of medical personnel and healtcare executives about establishing human milk banks in the healtcare centers in Turkey, with results to specify/ identify the variables of healthcare executives and medical personnel, in order to support human milk banks establishment projects in Turkey in the future. Turkey breast milk at a later time in order to support the banks was carried establishment project. Within the scope of the research, 9 health institutions active in gynecology and child care services in Ankara city center were identified and 101 health workers and 19 health managers working in these hospitals were reached. %82.5 of research group (n=99) mentioned that they heard the human milk bank before , %38.3 of them (n=46) finding the human milk bank applications right , %35.8 of them (n=43) thinking to donate her milk to a milk bank when it is established. %82.2 of medical personnel (n=83) mentioned that they heard the human milk bank before , %37.6 of them (n=38) finding the human milk bank applications right , %34.7 of them (n=35) thinking to donate her milk to a milk bank when it is established. %84.2 of healthcare executives (n=83) mentioned that they heard the human milk bank before , %42.1 of them (n=8) finding the human milk bank applications right , %42.1 of them (n=8) thinking to donate her milk to a milk bank when it is established. 48/120 of research group (%40) mentioned that they will not donate her milk. The most common reason stated is based on forbidden by religious. (13/48)(%28). The question that we asked to healthcare executives in ressearch group, " Do you think that mother's milk banks will be established in the long term? %47 of them (n=9) answered , they will be established; %53 of them (n=10) told that won't be opened. Also %31.6 of executives (n=6) think to open human milk bank in the hospital that are working at. Within the scope of these results, medical personnels and executives have a positive attitude on human milk bank, however they are unsettled about their applicability. Considering the tradition, custom and general belief systems of our society, without affecting community dynamics, making the required arrangements and it is suggested to prevent the lack of information within the framework of utilitarianism.