The Photocatalytic oxidation of phenol
- Tez No: 50703
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TAYFUN ÇAĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde, fenolün TİO2 süspansiyonları içinde, yakın UV ışıması altında fotokatalitik parçalanması incelenmiştir. Fenolün,TiC>2 olmadığı durumda da bir miktar parçalandığı, ancak T1O2'nin varlığı ve konsantrasyonunun arttığı durumlarda bu parçalanmanın daha hızlı ve yüksek olduğu tespit edilmiştir. Başlangıç fenol konsantrasyonunun etkisi incelenmiş ve yüksek başlangıç konsantrasyonları yüksek dönüşümler vermiştir. Solüsyon pH'larının sonuca etkisi araştırlıdığında, alkali ortamların daha iyi sonuç verdiği gözlenmiştir. Sıcaklık artışı, daha yüksek oksidasyon sağlamamıştır. Ortama verilen oksijen, reaksiyonu yavaşlatmıştır. H2O2 girişi, reaksiyonu bir anda sonuçlandırmıştır. Fe2+ ve Fe3+ ilâvelerinin sonucu olumlu etkilediği, Fe3+ ' nın daha iyi dönüşümler verdiği belirlenmiştir. Fotokatalist hazırlama yöntemlerine göre seçilen numunelerden sol-gel tekniği ile hazırlanan katalizör, en iyi sonucu vermiştir. UV ışıma yoğunluğu ve dalga boyunun fotokatalitik dönüşüm hızına etki ettiği belirlenmiş, black light blue lambası daha iyi sonuç vermiştir. UV ışımasız ortamda, fenol dönüşümü gözlenmemiştir. Ayrıca, bu çalışmanın sonuçlan, fenolün fotokatalitik parçalanmasında birinci derece reaksiyon kinetiğine yakın bir kinetiğin izlendiğini ortaya koymuştur. Keywords : Fotokatalitik oksidasyon, fenol, TİO2, UV, yan iletken, su işlemleri
Özet (Çeviri)
The photocatalytic degradation of phenol in aqueous TİO2 suspensions under near UV-irradiation was investigated. Phenol can decompose under in the absence of TİO2, however presence of TİO2 and increasing TİO2 loading increase the photooxidation of phenol. The effect of initial phenol concentration was studied and it seems, the higher the initial concentration give the higher the conversions. The effect of solution pH on the reaction was investigated and it was observed that the phenol photodegradation was better in alkaline media. Increase in temperature did not give higher photooxidation rates. The effect of sonication was not clearly observed at the end of the reaction time; Oxygen dispersed in the reaction medium had an inhibitory effect in the rates. Addition of H2O2 to reaction mixture had a drastic effect on the rate in comparison to oxygen, the reaction was complete almost at once. Addition of Fe2+ and Fe3+ species into the reaction solution showed strong influence on the conversion and Fe3+ gave higher conversions. Method of the photocatalyst preperation has also great effect on the photocatalytic oxidation rate. In this study, a sol-gel route TİO2 powder gave better results. The intensity of UV -irradiation and wavelength has some effects on the photooxidation rate, here the black light blue lamp gave better results. The phenol degradation does not proceed without the UV irradiation. The results of this study also showed that the photocatalytical oxidation of phenol seems to follow a pseudo first order reaction kinetics. Keywords : Photocatalyticoxidation, phenol, TİO2, UV, semiconductor, water treatment