Değişen miktarlarda süte katılan prebiyotiklerin süt emen simental buzağılarda büyüme performansı ve sağlığı üzerine etkileri
Effects of prebiotic addition into milk of suckling simmental calves at increasing levels on the growth performance and health
- Tez No: 502673
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF KARSLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmamızda, prebiyotik etkili Farmanax®'ın buzağıların canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma ve sağlığı üzerine etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırmada 30 adet Simental buzağı doğum sırası ve cinsiyete göre 3 gruba ayrılmıştır. Denemede yer alan tüm buzağılara bir ticari buzağı başlangıç yemi kullanılmıştır. Katkısız ticari buzağı başlangıç yemi (Kontrol grubu=KG), ticari buzağı başlangıç yemi ile 8ml/buzağı/gün (Düşük doz grubu=DDG) ve 16ml/buzağı/gün (Yüksek doz grup=YDG) prebiyotik tüketen buzağı gruplarından oluşan 3 grup oluşturuluştur. Her bir buzağı buzağılar deneme süresince bireysel plastik buzağı kulübelerinde tutulmuştur. Bütün buzağılar aynı miktarda süt tüketmiş ve prebiyotik sütle birlikte verilmiştir. Tüm gruplardaki buzağılara 7. günden itibaren aynı kesif yem ve su serbest olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of Farmanax® as prebiotic on calf live weight gain, daily live weight gain, fed intake, feed efficiency and health. A total of 30 new born Simmental calves were randomly divided into one of 3 groups using birth date and sex as block. A commercial calf starter diet was used to feed calves present in the experiment. Three groups were created by using calf fed commercial starter diet without prebiotic (Control group=CG), with 8ml/calf/day prebiotic (Low dose probiotic=LDP) or 16ml/calf/day probiotic (High dose probiotic=HDP). Each calves were housed in an individual plastic cages throughout the experiment. Calves in all of three groups consumed same amount of milk and prebiotic were offered within milk. All of calves had free access to clean water and diet ad libitum starting at age of 7 days.