İlhami Emin'in hayatı, eserleri ve edebî kişiliği
Life, works and literary personality of İlhami Emin
  1. Tez No: 502704
  2. Yazar: ÖZLEM KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESAT CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma, Çağdaş Makedonya Türk Edebiyatı' nın önemli isimlerinden biri olan İlhami Emin' in hayatı, eserleri ve edebî kişiliğini incelemeyi esas alır. Çalışma“Giriş”,“Sonuç”ve“Kaynakça”dışında üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın“Giriş”bölümünde kısaca Makedonya Cumhuriyeti'nin tarihi, Makedonya'da Türkçe eğitim ve Çağdaş Makedonya Türk Edebiyatı'nın genel gelişimi yansıtılmaya çalışılmıştır.“Birinci Bölüm”de İlhami Emin' in hayatı, düşünce dünyası ve eser verdiği türlere değinilmiştir.“İkinci Bölüm”de İlhami Emin' in eserleri incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın“Üçüncü Bölüm”ünde İlhami Emin' in edebî kişiliği yansıtılmaya çalışılmıştır.“Sonuç”ta çalışma boyunca elde edilen bulgular ortaya konulmuştur.“Kaynakça”da ise araştırmamıza esas aldığımız eserler ve çalışma boyunca yararlanılan kaynaklar gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the life, works and the literary personality of İlhami Emin, one of the most prominent figures in the Contemporary Macedonian Turkish Literature. The study consisting of three main chapters, as well as the chapters, titled“Introduction”,“Conclusion”and“References”, discusses following issues, respectively: in the“Introduction”chapter briefly we attempted to reflect the history of the Republic of Macedonia, Turkish education in Macedonia and overall development of Contemporary Macedonian Turkish Literature.“First Chapter”includes information about Ilhami Emin's life, his world of thought and the kind of works he produced. In the“Second Chapter”, his works are analyzed in detail. The“Third Chapter”tries to reflect the literary personality of Ilhami Emin. The“Conclusion”chapter displays the findings obtained from the research and the references include the works on which this thesis based and the secondary resources we used.