Dijital ve konvansiyonel flexible üreteroskop'un böbrek taşı tedavisinde maliyet, güvenilirlik ve etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of cost, reliability and effectiveness of digitaland conventional flexible ureterescope in the treatmentof kidney stone
- Tez No: 502705
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER SEÇKİNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Böbrek taşı tedavisinde minimal invaziv yöntemlerden retrograd intrarenal cerrahi sırasında kullanılabilecek cerrahi aletlerin etkinliğinin, güvenilirliğinin ve maliyetinin karşılaştırılması Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 75 hasta dahil edildi. Bunlardan 47 tanesine dijital flexible üreteroskop ile 28 tanesine konvansiyonel flexible üreteroskop ile ameliyat yapıldı. Ameliyat öncesi demografik veriler ile taş boyutları, lokalizasyonları ve geçirilmiş cerrahiler kaydedildi. Ameliyat esnasında irrigasyon miktarı, floroskopi süresi, lazer cihazının gücü kaydedildi. Sonrasında bu hastalar postoperatif 1. gün ve 1. ayda tekrar değerlendirildi. Tam taşsızlık oranı, rezidü taşlar, komplikasyonlar değerlendirildi. İki grup arasında karşılaştırma yapıldı. Bulgular: Hastaların dijital flexible üreteroskop grubunda olanların yaş ortalaması 42,15'di. Ortalama taş boyutları 18,89 mm ve taşların %44,7'si alt kaliks taşıydı. Flexible üreteroskop grubunda yaş ortalaması 43,07 idi. Ortalama taş boyutu 17,64 mm ve taşların %46,4'ü alt kaliks taşıydı.
Özet (Çeviri)
Objective: Comparison of efficacy, safety and cost of surgical instruments that can be used during retrograde intrarenal surgery from minimally invasive methods in the treatment of renal stones Material and Methods : In our study, 75 patients were included. Of these, 47 patients were operated with digital flexible ureteroscope and 28 patients with conventional flexible ureteroscope. Preoperative demographic datas, stone sizes, localizations and previous surgeons were recorded. The amount of irrigation, the duration of fluoroscopy and the power of the laser device was recorded during the operation. These patients were reevaluated postoperatively at 1 day and 1 month after. Stone free rate, residual stones and complications were evaluated. Comparison was made between the two groups. Results: The average age of the patients in the digital flexible ureteroscope group was 42.15. The average stone dimensions were 18.89 mm and the lower pole were 44.7% of the stones. The mean age of the flexible ureteroscope group was 43.07. Average stone size was 17,64 mm and 46,4% of the stones were lower pole. Postoperatively, there was a significant difference in stone free rate.