Açık kanal su yüzü profil hesabının Newton-Raphson ile çözümü ve bilgisayar programı geliştirilmesi
Calculation of the open channel water surface profile with Newton-Raphson method and development a computer rogram
- Tez No: 502703
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER BAĞATUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, tedrici değişen açık kanal akımlarında su yüzü profil hesabının standart adım metodu ile belirlenmesinde kolaylık sağlamak için Newton-Raphson sayısal çözümleme denklemlerinin açılımı yapılmıştır. Ayrıca, trapez kesitli açık kanal akımları için Newton- Raphson sayısal çözümleme tekniği ile bir algoritma oluşturulmuş ve her bilgisayarda mevcut olan Excel Makro altında Visual Basic programlama dili kullanılarak bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Geliştirilen bilgisayar program çözümlü örnek problemlere uygulanarak elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Newton-Raphson numerical solution equations are extended to facilitate the determination of the water surface profile by the standard step method in the open channel flow. In addition, a computer program has been developed using the Newton-Raphson numerical analysis technique for trapezoidal open channel flows and an algorithm developed under each Excel macro under the Visual Basic programming language. The results obtained by applying the developed computer programs to sample problems are compared.