Video sanatın görsel disiplinlerle etkileşimi
Interaction of video art with visual disciplines
- Tez No: 502741
- Danışmanlar: PROF. MEHMET REŞAT BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Endüstri devrimi insanlık tarihini birçok açıdan etkilemiş toplumsal bir olaydır. Toplumsal düzen yeniden belirlenmiş, farklı sınıflar ortaya çıkmış ve teknolojik anlamda gelişmeler meydana gelmiştir. Bu teknolojik gelişmeler arasında topluma ve sanata en çok tesir eden ise kitle iletişim araçları olmuştur. Bu araçların dezenformasyona açık anlatım biçimi kitle kültürünü yaratmış, yeniden üretim imkanı ise sanatçılara kendilerini ifade etmek için farklı yollar arama ihtiyacı hissettirmiştir. Farklı ifade biçimi arayışındaki bazı avangart sanatçılar ise bulundukları dönemin kitle iletişim araçlarını sanatsal bir malzeme olarak değerlendirme çabası içine girmişlerdir. Fotoğraf ve filmin yaşadığı bu farklı geleneksel işlevinin dışındaki değerlendirilme süreci, elektronik görüntü için de geçerli olmuştur. Elektronik görüntü, kendisini var eden televizyonun toplum üzerindeki etkisine karşı sanat ortamına dahil edilmiştir. Bu eylemi gerçekleştiren öncü sanatçılar bir nevi çözümü, problemin kendisinden sağlamışlardır. Birinci bölümde videonun keşfini hazırlayan toplumsal ve teknolojik gelişmeler incelenmiş, videonun fiziksel ve teknik özelliklerinden bahsedilmiş ve sanatsal ortamına dahil olma süreci değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise video sanatının temelini oluşturan Fütürizm, Konstrüktivizm, Dada, Pop Art, Kavramsal Sanat ve Fluxus sanat akımları incelenerek, tarihsel süreç içeresinde sanat malzemesinin değişimi gözlenmiştir. Üçüncü bölümde ise resim, heykel, enstalasyon, fotoğraf ve film gibi sanat disiplinleri estetik ve teknik açıdan video ile karşılaştırılmış benzerlik ve farklılıklarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The industrial revolution is a social act that has influenced human history in many ways. The social order has been redefined, different classes have emerged, and technological developments have taken place. In the context of these technological developments, the influence of mass media has mostly been on art and society. The disinformation nature of these instruments has created mass culture, and the possibility of reproduction made artists feel the need to search for different ways to express themselves. Some avant-garde artists seeking different forms of expression have struggled to evaluate the mass media of their time as an artistic material. The evaluation process outside of this different traditional function of film and photography also applies to the electronic image. The electronic image has been incorporated into the art scene against the influence of the television that created it on society. Leading artists who have realized this action have provided a kind of solution from the problem itself. In the first part, the social and technological developments that prepared the discovery of the video were examined, the physical and technical features of the video were mentioned and the process of being involved in the artistic environment was evaluated. In the second part, the art movements of Futurism, Constructivism, Dada, Pop Art, Conceptual Art and Fluxus which are the basis of video art were examined and the change of art materials in the historical process was observed. In the third part, the similarities and differences of art disciplines such as painting, sculpture, installation, photography and film are compared with video in aesthetic and technical terms.