Şanlıurfa İlinin noctuidae (lepidoptera) türlerinin saptanması ve sistematik özellikleri
Systematic of noctuidae species from Şanlıurfa (Turkey) province
  1. Tez No: 50274
  2. Yazar: LEVENT ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERPİL KORNOŞOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
84 ÖZET Bu çalışmada GAP'ta önemli bir yere sahip olan Şanlıurfa ilinin Noctuidae (Lepidoptera) faunası incelenmiştir. Bu amaçla 1994-1995 yılları arasında örnekler toplanmıştır. Örneklerin toplanmasında ışık tuzakları kullanılmıştır. Bunlar Şanlıurfa (Merkez), Birecik, Bozova ve Koruklu'ya kurulmuştur. Haftada iki kez örnekler toplanmış ve incelenmiştir. Bu yerler dışında Akçakale, Suruç ve Yardımcı'da da kısa süreli ışık tuzakları kurulmuş ve örnekler toplanmıştır. Toplanan örnekler laboratuvarda tanı için hazır duruma getirilmiş ve tür teşhisleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda Şanlıurfa'da Noctuidae familyasından 12 altfamilyaya bağlı 40 cinse ait 47 tür tespit edilmiştir. Noctuinae altfamilyasından dokuz tür, Hadeninae altfamilyasından yedi tür, Acronictinae altfamilyasından iki tür, Cuculliinae altfamilyasından üç tür, Amphipyrinae altfamilyasından dokuz tür, Heliothinae altfamilyasından üç tür, Acontiinae altfamilyasından bir tür, Chloephorinae altfamilyasından bir tür, Plusiinae altfamilyasından beş tür, Catocalinae altfamilyasından iki tür, Ophiderinae altfamilyasından dört tür ve Hypeninae altfamilyasından bir tür bulunmuştur. Türlerin sinonimleri, tanınmaları, yayılışları, konukçu bitkileri, toplandığı yer ve tarihleri ile toplam örnek sayısı hakkında bilgi verilmiştir
Özet (Çeviri)
85 SUMMARY Sistematics of Noctuidae species from Şanlıurfa (Turkey) province In this study, the Noctuidae (Lepidoptera) fauna of Şanlıurfa in GAP was investigated. Samples were collected during September 1994-October 1995 from light traps in Şanlıurfa (Centre), Birecik, Bozova, Akçakale, Suruç and Yardımcı. As a result 47 species belonging to 40 genus, 12 subfamilies from the Noctuidae were determined in Şanlıurfa. These were nine species from Noctuinae, seven species from Hadeninae, two species from Acronictinae, three species from Cuculliinae, nine species from Amphipyrinae, three species from Heliothinae, one species from Acontiinae, one species from Chloephorinae, five species from Plusiinae, two species from Catocalinae, four species from Ophiderinae and one species from Hypeninae. The synonyms, description, distribution, host plants, location, date of collection and the total number of the specimens belong to the species were given.