Magnetik yüklü bazı mantarlar kullanılarak toksik metallerin katı faz ekstraksiyonu
Solid phase extraction of toxic metals by using some magnetic fungus
- Tez No: 502775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Pleurotus eryngii ve Coprinus micaceus yüklü γ-Fe2O3 manyetik nanopartikül, gerçek örneklerden Co(II) ve Hg(II) prekonsantrasyonunu ve ekstraksiyonu için yeni bir manyetik katı faz bio-ekstraktörleri olarak geliştirilmiştir. Hazırlanan manyetik katı faz bio-ekstraktörlerin metal bağlayıcı yüzey grupları FT-IR spektrometresi ve SEM ile analiz edilmiştir. Co(II) ve Hg(II)'nın manyetik ekstraksiyonu ve prekonsantrasyonunu etkileyen pH, akış hızı, P. eryngii ve C. micaceus miktarı, γ-Fe2O3 manyetik nanopartikül miktarı, eluent türü, konsantrasyon ve hacmi, örnek hacmi ve yabancı iyonları da kapsayan farklı parametreler çalışılmış ve optimize edilmiştir. Her iki manyetik katı faz bio-ekstraktörleri için
Özet (Çeviri)
Pleurotus eryngii and Coprinus micaceus loaded γ-Fe2O3 magnetic nanoparticle were developed as a novel magnetic solid phase bio-extractors for the preconcentration and extraction of Co(II) and Hg(II) from real samples. The metal binding surface groups ofthe prepared magnetic solid phase bio-extractors were analyzed by FT-IR spectrometry and SEM. The several parameters influenced the magnetic extraction and preconcentration of Co(II) and Hg(II) examined and optimized, including pH, flow rate, quantity of P. eryngii and C. micaceus, quantity of γ-Fe2O3 magnetic nanoparticle, eluent type, concentration and volume, sample volume, and foreign ions. A good reusage (35 times) was obtained with the relative standard deviation (RSD) of