Su armatürü üretiminde değer akış haritalama
Value stream mapping application in faucet manufacturing
  1. Tez No: 502776
  2. Yazar: ZEYNEP ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERT TOPOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İşletmelerin varoluş nedeni müşterilerine ürün ve hizmetler sunmaktır. Bu ürün ve hizmetlerin sunumu için gerçekleştirilen faaliyetlerin temel özelliği müşterinin istediği özellikleri ürün ya da hizmete kazandırmak, yani değer yaratmak olmalıdır. Fakat ürün/hizmet sunum süreci içerisindeki tüm faaliyetlerin müşteriye değer yaratması söz konusu olmamaktadır. Bu süreç içerisindeki değer yaratmayan bileşenlerin belirlenmesi ve ortadan kaldırılması, müşterinin istediğin ürün/hizmetin doğru bir maliyetle üretilebilmesini ve böylece müşterinin kabul edebileceği bir fiyatla satılabilmesini sağlayacaktır. 1950'li yıllarda Toyota'da Toyota Üretim Sistemi adıyla başlayan ve 1980'lerden itibaren pek çok sektörde Yalın Üretim adını alarak yaygınlaşan yaklaşımın da temel amacı üretim süreci boyunca değer yaratmayan bileşenlerden kurtulmak yoluyla müşteriye yaratılan değeri en büyük kılabilmektir. Bu yaklaşım içerisindeki önemli bileşenlerden biri de üretim süreci içerisindeki faaliyetlerin değere katkısını inceleme ve iyileştirme amacı taşıyan Değer Akış Haritalama tekniğidir. Bu çalışmada, su armatürü üretimi yapan bir işletmede armatür gövdesi üretim sürecinde Değer Akış Haritalama ile iyileştirmeler ele alınmıştır. Mevcut durumda 79,83 gün olan toplam üretim akış süresinin öngörülen iyileştirmeler ile 5 güne ineceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Providing products and services to customers is the main reason behind the existance of business units. Core characteristics of activities that are done for providing these products and services should be adding properties demanded by customers, meaning creating value. However, all activities in the product/service production process do not create value to customers. Defining and eliminating non value adding activities will ensure producing customer-demanded products/services with right cost and thus selling with a price acceptable to customers. Main purpose of the Lean Manufacturing, which is an approach started as Toyota Production System in Toyota in 1950s and became widely accepted in many industries starting from 1980s, is to maximize the value created to customers in a production process by eliminating non value added elements. One important component in this approach is Value Stream Mapping, a technique aiming to analyze and improve the contribution of activities to value. In this study, impovements in the faucet body production process in a faucet factory was investigated using Value Stream Mapping Technique. Total lead time, which was 79,83 days at time begining, would be reduced to 5 days with planned improvements.