Cittaslow Gökçeada için bir konumlandırma stratejisi: Yavaş turizm odaklı ziyaretçilerle karşılaştırmalı bir önem-tatmin analizi
A positioning strategy for cittaslow Gökçeada: A comparative importance-satisfaction analysis with slow tourism-focused visitors
  1. Tez No: 502781
  2. Yazar: NECATİ KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, dünyanın ilk ve tek Sakin Şehir (Cittaslow) ünvanına sahip adası Gökçeada için yavaş turizm odaklı ziyaretçilerin beklenti ve tatmin düzeyleri karşılaştırılmaktadır. Birinci ve ikinci bölümde destinasyon ve yavaş şehir kavramlarıyla ilgili literatür taramasına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Gökçeada'ya turistik ziyarette bulunan misafirlere uygulanan anketin sonucunda elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Çalışmanın evrenini Gökçeada'ya turistik ziyarette bulunan turistler oluştururken, örneklemini ise Gökçeada'ya 2016 yaz döneminde turistik gezi düzenleyen 444 ziyaretçi oluşturmaktadır. Çalışmada, nicel araştırma tekniklerinden anket tekniği uygulanmıştır. Anket formuyla ziyaretçilerin, 'Sakin Şehir' (Cittaslow) olan Gökçeada destinasyonuna yönelik beklenti ve tatminleri ile ilgili görüşlerinin açığa çıkarılması amaçlanmıştır. Bu veriler ışığında önem ve tatmin arasında ilişkiler incelenmiş, Cittaslow Gökçeada için eksiklik ve önem arz eden maddeler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, slow tourism-focused tourists' importance and satisfaction levels are compared for Gökçeada, which is the world's first and only Cittaslow island. In the first and second chapter, review of the literature of destination and Cittaslow are mentioned. In the third chapter the findings from the survey with the visitors are mentioned. The universe for the research is tourists who are visiting Gökçeada and the sample is the 444 visitors who are visiting Gökçeada in summer of 2016 and related to tourism in Gökçeada. In the research, the survey technique is applied from the quantitative research techniques. With the questionnaire form, it is aimed to find out of visitors' expectations and satisfactions. Relations between importance and satisfaction were examined with this data, and the incomplete and important clauses were determined for Cittaslow Gökçeada.