Biyotıp sözleşmesi bağlamında Türk Hukukunda embriyo üzerinde tıbbi araştırmalar
Medical research on embryo in the context of biomedicine contract
  1. Tez No: 502785
  2. Yazar: İPEK ALTINSABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Hukukumuzda embriyo birtakım yasal düzenlemelerle korunmuştur. Ancak embriyo üzerinde deney ve deneme bağlamında gerçekleştirilen kök hücre ve klonlama çalışmalarının bilimsel araştırma özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi gerekir. Söz konusu özgürlüğün sınırının ne olacağı, embriyoya ne ölçüde bir koruma getirileceği, ceninin Medeni Kanunumuz gereği kişiliğinin ana rahmine düştüğü andan başlayarak korunması söz konusu olduğundan yaşama hakkının bulunup bulunmadığı, tüpte döllendirilmiş embriyoların hukuki statüsünün ne olacağı soruları gündeme gelmektedir. Uluslararası ölçütlerde uygulama birliğinin olmaması ve mevzuatımızdaki boşluklar konuyu daha da çetrefilleştirmiştir. Çalışmamızda da bu soru ve sorunlara çözüm bulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our law, the embryo is protected by a number of legal regulations. However, stem cell and cloning studies carried out on the embryo in the context of experimentation and experimentation must be evaluated within the framework of scientific research freedom. There is a question of what will be the limit of freedom, what kind of protection is to be brought to the embryo, whether the fetus has the right to live since it has been protected by the cradle of the Civil Code, and the legal status of fertilized embryos. The lack of cohesion in international standards and the gaps in our legislation further complicate matters. We tried to find a solution to this problem in our work.