كفاءة أستاذ اللغة العربية لغير الناطقين بها من نظريات اللغة وظواهرها
Yabancılara Arapça öğretmenin dil teorileri bilgisinin öğretmen yeterliliğine etkileri
  1. Tez No: 502786
  2. Yazar: MOHAMAD ALİ ALKHOLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANDEMİR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Arapçanın, zihin ve düşünceye yakın hale getiren birçok olgusal özelliği vardır. Bu özellikler eski kitaplarda çokça bulunmaktadır. Derin bir araştırma ve analiz ile yaklaşım ve algılamada mantık ve basitleştirme yöntemine dayalı bu özelliklerde gizli dil sistemi ve aklın işleyişi arasındaki uyum ve ahenkleri kavramak mümkündür. Ayrıca bu olguları analiz etmek, öğrencilere Arapça kelimeleri kolay bir şekilde sunarak Arapça kelime dağarcığı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, Arapça kelime dağarcıklarından Filoloji olgusuna dayalı eğitim benimseme ve Arap olmayan öğrencilerin dilsel başarısı arasındaki ilişkinin tespiti, betimlenmesi ve açıklanması hedeflenmektedir. Bunlar dilbilim kuramının inşası ile gerçekleşir, beynin hareket mekanizması üzerine araştırmacı tarafından geliştirilen ve dilsel simgelerle işbirliğindeki zihinsel haneler ilkesi üzerine odaklanır ve belleğe alınan verilerin zihinsel olarak kodlanmasına dayanan insan bellek sisteminde zuhur eder. Araştırmacı bu kuramları bilim adamlarının zihinsel mantık çalışmalarındaki en son bulguları ve insanın hafızasını inşa etme yöntemi üzerine kurmuştur. Bu kuram, zihnin depolamada bir şekilde bir birine yakın hücreler üzerine tutulması için çalıştığını ayrıntılı olarak gösterir. Bu hücreler bir hane oluşturur ve bu haneler: ikişer, üçer, dörder ve altı şerler ses hanelerden oluşur. Bu hanelerin her biri sinir ağları sistemi adını verdiğimiz tek bir sisteme uyumlu olarak çalışır. Aklın bunları sembolize etmeleri farklıdır. Her hanedeki sinir ağları bellekte tutulan hücrelere verileri her hanedeki sembollere uyumlu bir biçimde taşır. Örneğin; tek bir dil olgusunu alalım ve bu kuramı o olgu üzerine uygulayalım.“üçgen”olgusu, mesela; bir harfin harekesinin (fetha, kesre, ötre olarak) değişmesiyle ifade ettiği anlam değişmektedir.“üçgen”olgusu ile üçer hane devreye girer. Zira bu hane bir biriyle bağlı“3”ile sembolize edilen üç hücreyi tutmuş olacaktır. Sinir ağları, ezberleme, depolama ve bellekten geri olmada bu üçgenin yanıtına bağlıdır. Bütün bunlar, kelimelerin ezberlenmesini basitleştirmede, bunların bir araya getirilmesinde ve bunları geri alabilme kabiliyetinde önemli bir yaklaşımdır. Türkiye'de Arapça eğitim veren üniversitelerdeki eğitim sürecini değerlendirmek için, yabancılara Arapça öğreten 73 öğretmenden oluşan bir anket yapmıştır. Anketin konusu; Eğitim sürecinin seyri, unsurları ve boyutları, filoloji olgusunun ele alınması, mevcut eğitim içeriğinin filoloji olgusu ile ne ölçüde ilişkili olduğu. Bunlar da eğitim sürecinde filoloji olgusunun rolü ve önemini açıklamak için. Araştırmacı ayrıca, yabancılara Arapça öğreten öğretmenlere dilbilimi açısından önerilen bir yöntem sunmuştur. Geliştirdiği bir üçgen yöntemi ile öğretim sürecindeki filolojik işlemlerin tanıtımı hedeflenmiştir. Öğretmenlerin filolojik olguları kolay bir şekilde ele alabilmesi için araştırmadan elde ettiği net bir çerçeveyi okuyucularıyla paylaşmıştır. Ki, bu çerçeve, sorunların çözümü ve öğrencilerin en kolay biçimde Arapça kelimeleri ezberlemelerine yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
Arabic Language has many phenomenon that make it near of mind and thinking. The old books are full of them. By having a deep look and analysis, we will be able to comprehend the harmony between linguistic system related to these phenomenon and the mental one which depends on logic and syplification in comprehension and treatment. Analyzing these phenomenon seeks to providing Arabic vocabulary with an easy way which help students understand meaning and learing by heart. This research illustrates and proves the relationship between teaching that depend on languages Jurisprudence and what can Arabic non-speakers students collect of linguistic Arabic vocabulary according to the linguistic Jurisprudence theaory which depends on principle of minds cells which has been used by the researcher according to the mechanism mind job, and how the human mind treats with language symbols and the memory of human beings depending on mental data coming to memory. In this paper, the researcher depended on what linguistics studied about mental logic and method of human memory. According to this theory it is clear that mind Works during memorizing preventing similar cells from working. These cell form containers like couple container,triple, quadruple, quinary, sixfold and phonetic one.All of these container work according to nervous flowing, but the mental symbolism is different from each other. They have an importantr role in symplifiying words to be learned by heart anh the ability to restore them. To deal with the current atmosphere of the educational process in the universities inwhich Arabic is being taught, the researcer did a questionnaire of 73 teachers who teach Arabic fon on-speakers in Turkish universities about the procedures of educational process, its elements and dimensions related to the phenomenon of languages understanding and to induct to what extent these phenomenon is important in the educational meaning. The researcher also suggested for Arabic teachers of non-speakers acurruculumn related to linguistic treatment by dealing with Qotrub triangle in this method by which teacher can deal with languages understanding easily, on the other hand students can learn by heart Arabic words in an easy way.