Cezaevi anaokuluna devam eden 36-72 aylık çocuklar ile ilkokul bünyesinde bulunan ana sınıfına devam eden 36-72 aylık çocukların sosyal beceri düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of the social skills level of 36-72 monthly children continuing the primary school with 36-72 monthly children and the primary school with continuing prison school
- Tez No: 502803
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN SÖZER ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Erken çocukluk dönemi, çocuğun geleceğe adım attığı ve geleceğinin temellerinin oluşturmaya başladığı bir dönemdir. Bu dönemde çocuklar akademik becerilerini geliştirirken sosyal çevreye de uyum sağlamaya çalışırlar. Çocuğun doğduğu çevrenin ona sunduğu imkânlar sosyal gelişimi için son derece önemlidir. Çocuk toplumsal kurallara uygun hareket etmeyi, model alarak iletişim kurmayı sosyalleşirken öğrenir. Sosyalleşme sürecinde bir takım sosyal kurallarla yüzleşen çocuk, çevresindekilerin sosyal kurallara uyma konusundaki beklentilerini ve toplumsal kuralları bu süreç içerisinde öğrenmeye başlar. Çocuğun yetişmekte olduğu ortamın, tüm gelişim alanları üzerinde etkisi büyüktür. Yetiştiği ortamın yapısı, sosyokültürel ve ekonomik özellikleri, çocuğun sosyalleşme sürecini kapsayan sosyal-duygusal gelişim alanının biçimlenmesini sağlar, sosyal becerilerin oluşmasına katkıda bulunur. Aile, çocuğun varlığı ve gelişimi için en önemli kurumdur. Ancak her çocuk aile ortamında büyüme şansına sahip değildir. Çeşitli nedenlerle olağan gelişimi desteklenmeyen koşullar altında bulunan çocukların genel gelişimleri diğer çocuklara göre farklılık gösterebilmektedir. Cezaevinde dünyaya gelen veya erken çocukluk döneminin önemli bir kısmını orada devam ettiren dezavantajlı çocuklar, aile ortamının sağladığı olumlu rol modellerinden, destekten, sıcak ve yoğun ilişkilerden yoksun oldukları için sosyal becerileri öğrenme, uygulamada sorunlar yaşayabilmektedirler. Bu durumun onların topluma entegre olmalarını, toplumla yaşama bilinçlerinin oluşmasını, sosyal beceri ve iletişimlerinin gelişmesini olumsuz etkilediği bilinmektedir Sosyal beceri eğitimine ihtiyaç duyulan üç neden vardır; ilki temel sosyal kurumlar hızla gelişmektedir ve bu kurumlar artık sosyalleşme işlevlerini yerine getirememektedir, ikincisi nüfus gittikçe daha fazla hareketlenmektedir ve sosyal ilişkiler zayıflamaktadır ve son olarak da bireyselliğin aşırı vurgulanması, bireyleri başkalarının ihtiyaçlarına karşı daha duyarsız ve daha az tepkici hale getirmektedir. Hem ailede hem de okulda farklı eğitim ortamlarında yetişen çocukların sosyal becerilerinin de farklılaşması kaçınılmazdır. Ülkemizde de sosyal beceri konusunda çalışmaların yapılmasına ve sosyal beceri eğitiminin eğitimle bütünleştirilmesine ihtiyaç vardır. Bu eğitimin gerçekleştiği eğitim ortamları sosyal beceri eğitimini belirleyici olan unsurdur. Buradan hareketle Cezaevi Anaokuluna Devam Eden 36-72 Aylık Çocuklar ile İlkokul Bünyesinde Bulunan bir Ana Sınıfına Devam Eden 36-72 Aylık Çocukların Sosyal Beceri Düzeylerinin Karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu araştırmada genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında İstanbul ilinden, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul öncesi eğitim kurumlarına devam etmekte olan 36-72 aylık 73 çocuktan ve cezaevi anaokuluna devam etmekte olan 40 dezavantajlı çocuktan oluşmaktadır. Araştırmanın uygulanabilirliği ve nesnelliğinin sağlanabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul öncesi eğitim kurumlarına devam etmekte olan 36-72 aylık 73 çocuk, İstanbul ili sınırları içinde yer alan Avrupa yakasındaki okullar içerisinden rastgele (random) örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Cezaevi anaokuluna devam etmekte olan 40 dezavantajlı çocuğa ise İstanbul'daki tek cezaevi anaokulundan ulaşılmıştır. Araştırma için gerekli makamlardan izinler alınmıştır. Çocukların sosyal becerilerini ölçmek için Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme (OSBED)-Öğretmen Formu kullanılmıştır. Ölçekte beceriler 4 kategori altında toplanmıştır. Bunlar; Başlangıç Becerileri, Akademik Destek Becerileri, Arkadaşlık Becerileri ve Duygularını Yönetme Becerileridir. Veri toplama sürecinde ölçeği cevaplayan öğretmenler, ölçekte yer alan ifadeyi okuduktan sonra değerlendirmesini yaptıkları çocuğun sahip olduğu sosyal becerilerin karşısındaki duruma uygun olanı işaretleme yapmışlardır. Araştırmanın verileri toplanmış, analiz edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu oluşturan öğrencilerin demografik özellikleri yaş, cinsiyet, öğretmenin öğrenim durumu gibi değişkenlere göre hesaplanmıştır. Çocukların sosyal becerilerini ölçmek için Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeğinden aldıkları puanların, bazı değişkenler bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılaşmaya neden olup olmadığını araştırmak üzere uygun istatistiksel analizler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Early childhood is a term when the child steps into the future and begins to form the foundations of the future. In this period, while children are developing their academic skills, they also try to adapt to the social environment. The facilities of the environment that the child was born are very important for social development of the child. The child learns how to act according to the social rules and learns how to communicate by modeling when the child is socializing. The child, faced with a number of social rules in the process of socialization, begins to learn about the social rules and the expectations of the people around him/her about following these social rules in the process. The environment in which the child is growing is influential on all development areas of the child. The family environment and its sociocultural and economic characteristics shape the social-emotional development area which encompasses socialization process of the child and contributes to shape the social skills. The family is the most important institution for the existence and development of the child. However, every child doesn't have the chance to grow in the family environment. The general development of children under conditions of their normal development is not supported for various reasons may differ from the other children. Disadvantaged children who were born in prison or continue to have a significant part of early childhood there, may have difficulties in learning and practicing social skills because they are lack of the positive role models provided by the family environment, support and the warm and intense relationships that support the positive role models provided by the family environment. It is known that this situation negatively affects their social integration, formation of social awareness, social skills and communication development. There are three reasons why social skills training is needed; first, basic social institutions are developing rapidly and these institutions no longer fulfill social functions, secondly, the population is getting more and more active and social relations are poorer than before, and finally, over-emphasis on individuality makes the people more insensitive and less responsive to the needs of others. It is inevitable that the social skills of children who grow up in different educational environments both in the family and in the school are differentiated. In our country, there is a need to work on social skills and to integrate social skills education with education. The educational environments in which this training takes place are the determining factors for social skills education. So, it is aimed to compare the social skill levels of 36-72 months old children who attend prison nursery school and a preschool that involved by a primary school. In this study, relational scanning model which is one of the general scanning models was used. The study group consisted of 73 children aged 36-72 months who are attending pre-school institutions affiliated to the Ministry of National Education and 40 disadvantaged children who are attending to prison nursery school in 2016-2017 school year in Istanbul. In order to make sure the applicability and objectivity of the research, 73 children aged 36-72 months who are attending pre-school education institutions affiliated to the Ministry of National Education were selected by random sampling method from European-sided schools located within the Istanbul provincial borders. The 40 disadvantaged children who are attending prison nursery school were reached from one prison nursery school in Istanbul. Permissions were obtained from the competent authorities for this study. The Pre-School Social Skill Assessment (OSBED) - Teacher Form was used to measure the social skills of children. In the questionnaire, the skills were grouped under 4 categories. These are Starting Skills, Academic Support Skills, Friendship Skills and the Skills of Managing Emotions. Teachers who responded to the questionnaire in the data collection process, first read the expression on the questionnaire, then marked the proper situation for the social skills of the child. The data of the study were collected and they were analyzed. The demographic characteristics of the study group of this research were calculated according to variables such as age, gender, educational status of the teacher. Then appropriate statistical analyzes were applied to investigate whether the scores of the questionnaire called Pre-school Social Skill Assessment in measuring children's social skills cause a statistically significant difference in some variables.