Cezaevi hükümlülerinin yalnızlık düzeyleri ve ruhsal belirti düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
A study of the relationship between loneliness levels and psychological sypmtom levels of prisoners
  1. Tez No: 278788
  2. Yazar: İPEK AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEV YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada cezaevi hükümlülerinin yalnızlık düzeyleri ve ruhsal belirti düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın katılımcıları İstanbul'da bir ceza infaz kurumunda kalan 20-35 yaş arasındaki 201 erkek hükümlü arasından seçkisiz olarak seçilmiştir. Araştırmada UCLA Yalnızlık Ölçeği, Ruhsal Belirti Tarama Listesi ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere göre hükümlülerin yalnızlık düzeyleri ve ruhsal belirti düzeyleri arasında ilişki olduğu bulunmuştur. Bununla beraber cezaevinde aile ya da yakınları tarafından ziyaret edilmeyen ve yakınlarıyla mektuplaşmayan hükümlülerin, ziyaret edilen ve mektuplaşan hükümlülere göre yalnızlık düzeyinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Üniversite mezunu hükümlülerin yalnızlık düzeyinin, ilkokul mezunu hükümlülerin yalnızlık düzeyinden daha düşük olması da araştırma bulguları arasındadır. Bu çalışmada hükümlülerin yalnızlık duygusu ile ruhsal belirti görülme arasında bağlantı olduğu ve cezaevinde sosyal destek ve eğitim durumu ile yalnızlık düzeyi arasında ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study the relationship between loneliness levels and psychological symptom levels of sentenced prisoners was investigated. 201 male prisoners whose ages are between 20 and 35 and who stays in a closed prison in Istanbul were selected randomly for the study. UCLA Loneliness Scale, Symptom Check List and Personal Information Form were used in the research. According to data which was gathered from the study, a relationship between prisoners? loneliness levels and psychological symptom levels was found. According to another finding, the prisoners who do not have any visitors during the stay in the prison and have not correspondence with their family and friends have higher loneliness levels than those who do. The loneliness levels of college graduate prisoners are lower than primary school graduates?.This study showed that the feeling of loneliness and having psychological symptoms has a significant relationship and having social support in prison and education level is related to the level of loneliness of prisoners.