Örgüt kültürü ve işe cezbolma ilişkisi: Bir meslek yüksek okulunda uygulama
Organization cuture and work engagement relationship: İnstance of a vocational school
- Tez No: 502810
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİLE ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Kültür bir toplumda, grup ve organizasyonda paylaşılan özelliklerin tümüdür ve insanla ilgili her şeyi kapsar. Belirli bir grup tarafından paylaşılan bu özellikler insanların çevrelerini ve olayları algılama biçimini belirler. Toplumu oluşturan aile, eğitim kurumları ve örgütler gibi pek çok grup, bünyesinde toplumun kültürünün yanı sıra kendi alt kültürlerini de barındırır. Örgütlerde örgütün amaçlarını ortaya koymaya ve örgütün kimliğini oluşturmaya yarayan bir örgüt kültürü vardır. Örgüt kültürü bireylerin işle ilgili yaşantılarını, tutumlarını ve algılarını etkilemektedir. İşe cezbolma, çalışanı örgüte ve örgütün değerlerine yönlendiren, dinçlik, adanma ve yoğunlaşma boyutlarından oluşan olumlu bir tutumdur. Çalışanının cezbolma düzeyinin yükseltilmesi örgütlerce önemsenmektedir. Bu nedenle, örgütlerin en önemli kaynağı olan insanın işine cezbolması konusuna örgüt kültürü penceresinden bakmak, iki kavram arasındaki ilişkiyi incelemek ihtiyacı doğmuştur. Üniversitelerde gelecekteki insan gücü yetiştirilmektedir. Yöneticilerin örgüt kültürünü güçlendirmesi ve çalışanların bu kültürden yararlanarak daha verimli eğitim faaliyetleri yapmalarının sağlaması önem arz etmektedir. Örgüt kültürü ve işe cezbolma arasında var olduğunu düşündüğümüz ilişki, bir Meslek Yüksek Okulu'nda çalışan personel özelinde ele alınmıştır. Çalışmamızı yürüttüğümüz Meslek Yüksek Okulunda personele yapılan anket çalışması ile çalışanların örgüt kültürü ve işe cezbolma algıları analiz edilmiştir. Yaptığımız genel araştırma ve analizlere göre, örgüt kültürü ile işe cezbolma arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır, her iki olgunun bir dereceye kadar ilişkili oldukları ortadadır. İlişkinin daha sağlıklı bir şekilde ortaya çıkarılması için, her iki olgunun alt boyutlarının analizi de yapılmış, alt boyutların demografik değişkenlerle ilişkileri ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Culture is the shared characteristics of a society, group or organization including everything about human. These characteristics determine the people's perception of their environment. The subgroups in the society such as family, educational institutions and organizations own their subcultures in addition to general culture of the society. Organizational culture constitutes both the identity of the organization and the shared organizational purposes as well. Organizational culture effects the perceptions, attitudes, and the experiences of the employees towards the organization. Work engagement is a positive approach leading the employee towards the values of the organization with the dimensions: vigor, dedication, and absorption. It is crucial to raise the work engagement level of employees. For that reason, it is needed to investigate the work engagement from the cultural point of view and analyze the relationship between those concepts. The future workforce is trained in the universities. The managers in the universities need to strengthen the culture that helps the employees be more effective in their work. The relationship that we assume between organizational culture and work engagement is studied specifically on the employees of a vocational school. vii Through the questionnaires, the organizational culture and work engagement perceptions of the employees working in a vocational school are analyzed. As a result of our analysis there is statistically a positive relationship between organizational culture and work engagement. Because both concepts have a relationship to an extent, to put this relationship in a more reliable way, we analyzed the dimensions and found outthe relationship between the dimentions of the concepts and demographic variables.