Nezihe Muhiddin ve Türk Kadın Yolu Dergisi
Nezihe Muhiddin and Turkish Woman's Path Magazine
  1. Tez No: 502811
  2. Yazar: NESLİ ÖZKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET SANCAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Tez çalışmamız, 1889-1958 yılları arasında yaşamış, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında kadınların siyasal haklarını elde etmesi için mücadele vermiş yazar, eylemci, feminist bir aydın Türk kadını olan Nezihe Muhiddin'in yaşam öyküsü ve onun 1925-1927 yılları arasında çıkardığı Türk Kadın Yolu adlı derginin incelenmesinden oluşmaktadır. Bu çalışma ile Nezihe Muhiddin'in ve dergisinin Osmanlı-Türkiye tarihindeki önemi belirlenmek istenmiştir. Bu amaç doğrultusunda Nezihe Muhiddin ve Türk Kadın Yolu, onun kurduğu Kadınlar Halk Fırkası ve Türk Kadın Birliği hakkındaki arşiv belgeleri, derginin ulaşılabilen sayıları, diğer gazete ve dergilerdeki makaleler ve haberler, tez çalışmaları ve araştırma-inceleme türündeki kaynaklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our thesis work is about that the life story of a writer, activist and intellectual feminist Turkish woman Nezihe Muhiddin who struggled for political rights of Turkish women and lived between 1889-1958, in the late of Ottoman State and the early Turkish Republic years. Also, it includes the examination of Turkish Woman's Path magazine which was belong to Nezihe Muhiddin in 1925-1927. Thanks to this work, we want to determine the importance of Nezihe Muhiddin and her magazine in Ottoman-Turkish history. In accordance with this purpose, archive documents, accessible numbers of the magazine, some articles and news from other newspapers and magazines, thesis works and research-examination sources were used about Nezihe Muhiddin and Turkish Woman's Path, The Woman's Political Party and The Turkish Woman's Association were founded by Nezihe Muhiddin.