Kamu hizmetleri motivasyonu, kurumsal sosyal sorumluluk ve örgütsel adalet algısının örgütsel bağlılık üzerine etkisi: Bir kamu kurumunda alan araştırması
The effect of public service motivation, corporate social responsibility and perceived organizational justice on organizational commitment: Field study at a public institution
  1. Tez No: 502827
  2. Yazar: ADNAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH BÖRTEÇİNE AVCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 380
Özet
Günümüzde kamu kurumlarında çalışan bireylerin kurumlarına karşı hissettikleri bağlılık duyguları ve motivasyonları, İnsan Kaynakları Yönetimi açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Kamu Hizmetleri Motivasyonu Yaklaşımı, kamu kurumlarında çalışan bireylerin, motivasyonlarında sadece ekonomik faktörlerin etkili olmadığını öne sürmektedir. Bu çalışma kapsamında bu yaklaşımdan yola çıkarak bir kamu kurumunda çalışan bireylerin bağlılıkları ve motivasyonları ile ilgili bir uygulama yapılmıştır. Bu çerçevede kamu kurumlarında Kamu Hizmetleri Motivasyonu, Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Örgütsel Adaleti'in kamu çalışanlarının Örgütsel Bağlılığı üzerindeki etkilerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bu dört faktörün alt değişkenlerinin birbirleri üzerindeki etkisi araştırılarak ayrıntılı sonuçlara ulaşılmak hedeflenmiştir. Bu bağlamda öncelikle Örgütsel Adalet, Örgütsel Bağlılık, Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Kamu Hizmetleri Motivasyonu ile ilgili çeşitli bilgiler verilmiştir. Tezin uygulama kısmında ise Atatürk Üniversitesinde görev yapan akademik personelden anket yardımıyla veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS ve LİSREL programları kullanılarak analiz edilmiş ve çeşitli bulgular elde edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre bireylerin örgütsel bağlılıklarının alt boyutları üzerinde Kamu Hizmetleri Motivasyonu, Örgütsel Adalet ve Kurumsal Sosyal Sorumluluğun çeşitli alt boyutlarının etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca Kurumsal Sosyal Sorumluluğun alt boyutlarının Örgütsel Adaletin alt boyutları üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the feelings of commitment and motivation of public employees towards their institutions are of great importance in terms of Human Resources Management. The Public Service Motivation Approach suggests that only economic factors are not effective in the motivation of public employees. In this study, based on this theory, an application was made about the loyalty and motivations of the individuals working in a public institution. In this context, it is aimed to determine the effects of Public Service Motivation, Corporate Social Responsibility and Organizational Justice on Organizational Commitment of public employees in public institutions. In addition, the effects of these four factors on each other are investigated and detailed results are aimed to be reached. In this context, various information about Organizational Justice, Organizational Commitment, Corporate Social Responsibility and Public Service Motivation were given. In the application part of the thesis, data were collected with the help of a questionnaire of academic staff working at Ataturk University. The obtained data were analyzed using SPSS and LISREL programs and various findings were obtained. According to the findings, it is concluded that various sub-dimensions of Public Service Motivation, Organizational Justice and Corporate Social Responsibility are influential on the sub-dimensions of individual's organizational commitment. In addition, it has been achieved that the sub-dimensions of Corporate Social Responsibility are influential on the sub-dimensions of Organizational Justice.