Beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü öğrencilerinin doping bilgi düzeyleri(Marmara,Ege ve İç Anadolu örneği)
The knowledge level about doping of students of physical and sports teaching department Marmara,Ege and İç Anadolu regions sample)
- Tez No: 210569
- Danışmanlar: Y.DOÇ. ÇETİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Health Education, Sports, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde, özellikle bir takım spor branslarında doping kullanımının bir hayli yogun olması ve konunun bazı milli sporcularımızla zaman zaman gündeme gelmesi gözleri bu alana çevirmistir. Kuskusuz doping kullanımı sporda ki önemli sorunlardan biridir. Peki bu sorunu çözmek için ne veya neler yapılmalıdır? Bizler konunun bir ayagını da antrenör ve beden egitimi ögretmeni adaylarının olusturdugunu düsünmekteyiz. ste bu yüzden yapılması gereken ilk is, bu kisilerin doping bilgi düzeylerini ve konuyla ilgili düsüncelerini belirleyip eger her hangi bir eksiklikleri varsa neler yapılması gerektigini ortaya koymaktır. Çalısmamıza ilk önce YÖK tez merkezinden saglanan konuyla ilgili tezler, üniversite kütüphanelerindeki çesitli yayınlar, konuyla ilgili yazarların kitap ve makaleleri ile dopingle ilgili yerel ve ulusal basında yer alan tüm haberler derlenerek yüz yirmiye yakın kaynaga ulasılmıstır. Daha sonra Marmara, Ege ve ç Anadolu bölgelerinden basit tesadüfi örneklem yoluyla belirledigimiz her bölgeden iki okul seçerek toplam 355 ögrenciye anket uygulanmıs, elde edilen veriler SPSS 10.0 istatistik programında analiz edilerek soruların yüzde ve frekans degerleri ile çapraz tablolar ele alınmıs, ankette yer alan dopingle ilgili bilgi ve düsünceleri arastırmaya yönelik belirlenmis bazı soruların cevaplarının tercih edilme sıklıkları arasındaki iliskiler `'Tek Örneklem Ki Kare Testiyle'' belirlenmis ve degiskenlerin birbiri arasında iliskilerinin olup olmadıgı ise `'ki Degisken Ki- kare'' testi ile tespit edilmeye çalısılmıstır. Analizler sonucunda, ögrencilerin doping bilgi düzeylerinin yetersiz oldugu, ögrencilerin okudukları sınıfların doping bilgi düzeylerini etkiledigi, okudukları bölümlerin ve spor yapma sürelerinin ise doping bilgi düzeylerini etkilemedigi sonucuna ulasılmıstır. Bu neticelere varmamızdaki öngörüler, sonuç ve öneriler kısmında daha detaylı açıklanmıstır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the density of the use of doping ,especially in some sports branches and its coming to agenda with some of our national sportsmen from time to time have taken the attention of people. Certainly, the use of doping is one of the important problems of sports. Then, what should be done to solve this problem. We think that an important part of this subject is formed by trainers and physical education teacher candidates.So what is to be done first is to define the knowledge levels and ideas about the topic of these people and to display what should be done if there is any deficiency. In our study, first of all, about one hundred and twenty sources, including related thesis provided from YÖK thesis center, various publications from the libraries of universities, the books and articles of authors about the topic, and all the news about doping that have taken place in local and national press, are reached. Then, two schools from each of Marmara, Ege and ç Anadolu Regions are chosen by simple fortitous sampling and the inquries are applied to total 355 students. The obtained data is analysed using the statistics programme SPSS 10.0 and the percentage and frequency values and crosstabs are examined, the relation between the preference frequency of the answers of particular questions defined to research the knowledge and ideas about doping in the inquiry are determined using One Sample Chi Square Test and it is tried to find if there is any relation between the variables or not using the Chi-Square Test x2 As the result of analyses,it is found that the knowledge level of students? about doping is inadequate, the grade that students continue effect their knowledge level of doping, but the department of students and the time they do sports do not effect their knowledge level of doping.The foresights that reached us to these results are explained in detail in the part of results and advices.