Bir fabrikada çalışan işçilerin işitme seviyesi, uyku kalitesi, depresyon durumu ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
An assessment on hearing levels, sleep quality, depression status and quality of life of workers in a factory
- Tez No: 502860
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL SAYGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araştırma, Kırıkkale ilinde bir fabrikada çalışan işçilerle yapılmış, tanımlayıcı tipte araştırmadır. Araştırmanın amacı, çalışanların işitme seviyesi, uyku kalitesi, depresyon durumu ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesidir. Araştırma grubunu fabrikada çalışan 669 kişiden 380'i (%56,7) oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında, 2016 yılı ortam gürültü ölçümü, çalışanların 2015 ve 2016 yılına ait saf ses odyometri tarama testi sonuçları, çalışanların bireysel özellikleri, çalışma hayatı ve sağlık yakınmalarını içeren sorulardan oluşan anket formu kullanılmıştır. Çalışanların yaşam kalitelerini değerlendirilmek için SF-12 (kısa form), uyku kalitelerini değerlendirmek için Mini Uyku Anketi (MSQ), emosyonel durumlarını değerlendirmek için beck depresyon ölçeği uygulanmıştır. Araştırma grubunun yaş ortalaması 36,2±10,8 yıldır, %97,6'sı erkektir, %94,7'si lise veya üniversite mezunudur. Çalışanların ortalama çalışma süresi 13,5±11,9 yıldır. Araştırmaya katılanların %34,2'si halen sigara içmektedir. Fabrikanın ortalama gürültü düzeyi 75,5±7,3'dür. Araştırmada 2015 yılında, fabrika çalışanlarının %22,6'sına yapılan odyometri tarama testinde işitme kaybı %18,6, 2016 yılında ise çalışanların %23,2 'sine yapılan odyometri tarama testinde işitme kaybı %25.0 olarak saptanmıştır. 85dB altında çalışanlarda işitme kaybı sıklığı % 4,7, 85dB üzeri gürültülü ortamda çalışanlarda ise bu oran % 27,8 olarak saptanmış, ortam gürültüsü artmasına bağlı olarak işitme kaybı sıklığının arttığı sonucuna varılmıştır. Araştırmada işitme kaybı olan işçilerin ortalama çalışma süresi (19,7±11,7 yıl) işitme kaybı olmayan işçilerden (13,2±11,8 yıl) yüksek bulunmuştur. Araştırmada 85 dB üzerinde gürültülü ortamda çalışanların sadece %27,8'inin düzenli kulaklık kullandığı %44,4 'ünün bazen kulaklık kullandığı, %38,9'unun düzenli kulak tıkacı kullandığı, %44,4'ünün ise bazen kulak tıkacı kullandığı saptanmıştır. Araştırmada ortam gürültü ölçüm değerleri ile depresyon, yaşam kalitesi ölçek skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamışken, 85 dB üzeri gürültülü ortamda çalışanların uyku kalitesinin kötü olduğu tespit edilmiştir. Kulakta ağrı ve baş dönmesi şikayeti olanların Beck Depresyon Ölçeği puanının daha yüksek olduğu, işitme azlığı ve çınlama şikayeti bulunan işçilerin uyku kalitesinin daha kötü olduğu saptanmıştır. Araştırma sonucunda; Çalışanların sağlığını tehdit eden gürültünün engellenmesi, kişisel koruyucu donanım kullanımının sağlanması ve özellikle risk gruplarının işitme kaybı açısından periyodik olarak yakından takip edilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study which carried out with employees at a factory in Kırıkkale. The purpose of the study is to assess the hearing level, sleep quality, depression status and life quality of the employees. The research group contain 380(%56,7) of 669 employees working in the factory. For gathering data, we use a questionnaire consisting of noise measurement of employees for 2016, pure tone audiometry test results of employees for 2015 and 2016, questions comprising employees' individual characteristics, work lifes and health complaints. SF-12(short form) is used to assess life quality of the employees, mini sleep questionnaire(MSQ) is used to assess sleep quality of them and Beck depression scale is used to evaluate emotional status of them. The mean age of the research group is 36,2 ± 10,8 years. 97,6 percent of the employees are male; 94,7 percent of the employees are high school or college graduates. The employees' mean working period is 13,5 ± 11,9 years. 34,2 percent of the participants have smoking habit. The mean noise level of the factory is 75,5 ± 7,3 dB. In 2015; 22,6 percent of the employees have performed pure tone audiometry test. We detect hearing loss at 18,6 percent of them. In 2016; 23,2 percent of the employees have performed pure tone audiometry test. We detect hearing loss at 25,0 percent of them. The frequency of hearing loss is 4,7 percent at the employees working below 85 dB and the frequency of hearing loss is 27,8 percent at the employees working above 85 dB. We detect that if ambient noise is increased, result in increased hearing loss. Mean working period of the employees with hearing loss(19,7±11,7 years) is higher than mean working period of the employees without hearing loss(13,2±11,8 years). 27,8 percent of the employees working above 85 dB are used to earbuds, 44,4 percent of them sometimes use earbuds, 38,9 percent of them are used to earplug and 44,4 percent of them sometimes use earplug. In this research, there are no statistically significant differences between ambient noise measurement values and depression, life quality scale scores. Sleep quality of employees working above 85 dB is worse than the others. The Beck depression scale score is higher for those with ear pain and dizziness. Sleep quality of employees are worse for those with lack of hearing and tinnitus. As a result of the research, we suggest to prevent noise exposure that threatens the health of employees, to ensure the use of personal protective equipment, and especially to monitor risk groups periodically for hearing loss.