Enflasyonun makroekonomik maliyeti ve Türkiye üzerine bir uygulama
Macroeconomic costs of inflation and an analysis for Turkey
  1. Tez No: 502862
  2. Yazar: AYŞEGÜL ŞANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DÜNDAR MURAT DEMİRÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Fiyat istikrarı ve enflasyon 1990'lı yıllar sonrasında dünyada para politikasının temel hedeflerinden biri olarak ön plana çıkmıştır. Bu tezde öncelikle enflasyonun maliyetlerine ve bu maliyetlerin tahmin yöntemlerine dair geniş kapsamlı bir literatür çalışmasına yer verilmiştir. Daha sonra, Türkiye'de enflasyon kaynaklı refah maliyetlerinin tahmin ve değerlendirilmesine yönelik uygulama yapılmıştır. Uygulamada ilk önce, mevcut literatür paralelinde refah maliyetleri ters para talebi eğirisi altında kalan alan aracılığıyla hesaplanmış; daha sonra Türkiye için bir refah endeksi tahmin edilerek, enflasyonun bu endekse etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Price stability, thus inflation has been one of the main targets of monetary policy all over the world especially after 1990s.In this study is a broad literature review is presented regarding the costs of inflation and tools to predict these costs. Consequently, a research has been conducted to assess and evaulate the the welfare costs of inflation in Turkey. In the first part of the research, following the recent literature, inflation costs has been calculated as the area under the inverse money demand function. In the second part, a welfare index has been constructed, to evaluate the effects of inflation on the societies' welfare.