Institutional ownership as an additional factor to describe stock returns
Hisse senedi getirilerini açıklamada yeni bir faktör olarak kurumsal yatırımcılar
- Tez No: 502871
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY ŞENDENİZ YÜNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Varlık fiyatlama modelleri geliştirildikten sonra, ampirik çalışmalar, bu teorik modeller ile ampirik bulgular arasında tutarsızlıklar olduğunu göstermiştir. Bu tutarsızlıklar nedeniyle, varlık fiyatlandırma araştırmacıları varlık piyasası davranışını etkileyebilecek daha geniş bir dizi faktörü incelemeye başlamıştır. Kurumsal yatırımcılar, finansal piyasalarda büyük oyuncular olduğundan ve son yıllarda hisse senedi piyasasındaki önemleri arttığından, kurumsal yatırımcıların hisse senedi fiyatı ve piyasa etkinliği üzerindeki etkilerini anlamak çok önemlidir (Chen ve ark., 2015). Bu çalışmada, kurumsal yatırımcı değişkeninin, varlık fiyatlama modeline dahil edilmesi gereken bir değişken olduğu ve asimetrik bilgi riski, gürültücü yatırımcı riski veya temsilci problemi gibi bazı sistematik risk faktörlerinin vekili olabileceği hipotezi sunulmuştur. Çalışmamızda, NYSE, NASDAQ ve AMEX'de Ocak 1980 ile Aralık 2016 arasında işlem gören, analiz için büyüklük, fiyat, defter değeri, pazar değeri ve kurumsal yatırımcı oranları ile ilgili eksiksiz veriler içeren şirketler kullanılmıştır. Örneklemden, finansal firmalar ve hisse senedi fiyatı 2 doların altında olan firmalar çıkartılmıştır. 4320 adet firma örneklemimizi oluşturmaktadır. Fama-French (1993) makalesine benzer bir metodoloji kullanılmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde, market, büyüklük ve değer faktörlerine ek olarak, kurumsal yatırımcı oranını temsil eden, IMI (kurumsal eksi bireysel) adı verilen, yeni bir değişken, Fama-Frnech 3 faktör modeline dahil edilmiş ve bu yeni faktörün hisse senedi getirileri üzerinde önemli bir etkisi olup olmadığı incelenmiştir. İkinci bölümde ise, en çok incelenen anomalilerden olan momentum anomalisi ve kurumsal yatırımcı oranı arasındaki ilişkiyi içeren literatür gözden geçirilmiştir. Carhart'ın 4 faktörü ve IMI'den olusan 5 faktörlü modelin, hisse senedi getirilerini açıklama açısından başarıları olduğu görülmüştür. Genel olarak, IMI'nin Carhart'ın 4 faktörlü modeline dahil edilmesinin, test edilen diğer tüm modellerden daha iyi performans gösterdiği açıklanmıştır. Bu model, getirilerin ortak varyasyonlarını, Fama-French 3 faktör modelinden, Carhart'ın 4 faktör modelinden ve incelenen diğer modellerden daha iyi yakalamaktadır. Literatürle uyumlu olarak, yeni 5 faktörlü modelin, çoğunlukla kurumsal yatırımcı oranı düşük portföylerde yanlış fiyatlamayı iyileştirdiği saptanmıştır. IMI ve olası risk faktörleri vekilleri arasındaki ampirik ilişkiyi test ettiğimizde, asimetrik bilgi vekili ile IMI arasında anlamlı bir ilişkili bulunmuştur. Bu nedenle, IMI'nin asimetrik bilgi riskine vekil olabilecği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the development of asset pricing models, empirical studies have shown that there are inconsistencies between these theoretical models and empirical findings. Due to these inconsistencies, asset-pricing researchers have started to examine a broader set of factors that might affect asset market behavior. As the institutional investors are huge players in the financial markets, and their importance in stock market has increased in last years, it is crucial to understand the impact of institutional investors on stock prices and on the efficiency of the market (Chen et al., 2015). In this paper, we basically hypothesize that, institutional investor variable might be a proxy for some systematic risk factor, such as asymmetric information risk, noise trader risk, or agency problem, that should be incorporated in to the asset-pricing model. 4320 firms listed on NYSE, NASDAQ and AMEX traded between January 1980 and December 2016 with complete data for size, price, book value, market value and institutional ownership are used as a sample for the analysis. Methodology similar to Fama- French (1993) paper is employed. In addition to market, size and book-to-market factors, a new variable, called IMI (institutional minus individual), which is mimicking portfolio for institutional ownership, is included to the Fama-French 3-factor model, and tested whether this new factor has a significant impact on required return of stocks. In the second part, the literature on the relation between one of the most well-known anomalies, momentum, and institutional investors is re-visited. The success of Carhart's 4-factor model, and the model with Carhart's 4-factor and IMI, in terms of explaining the returns are investigated. Overall, it can be said that, including IMI to the Carhart's 4-factor model performs better than all other models that are tested. This model captures the common variations in returns better than Fama-French 3-factor, Carhart's 4-factor and other models that are examined. Consistent with the literature, the new 5-factor model improves mispricing mostly in portfolios including stocks with low institutional ownership. When we test the empirical relationship between IMI and possible risk factors it proxies to, information asymmetry is found significantly related to IMI. Therefore, it can be concluded that IMI most likely proxies to asymmetric information risk.