Eczane çalışanlarının sosyo-demografik özelliklerinin depresyon düzeyleri ile ilişkisinin araştırılması
Analysing the relations between socio-demographic characteristics and depression levels of pharmacy employees
- Tez No: 502874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ÖZEKES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada eczane çalışanlarının sosyo-demografik özelliklerinin depresyon düzeyleri ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın diğer bir amacı da sosyo-demografik unsurlarla depresyon düzeyi arasında anlamlı ilişkinin olup olmadığını sorgulamaktır. Bu çalışma Mersin İli Silifke İlçesi'ne bağlı 42 eczanede çalışan 42 eczacı ve 101 eczacı kalfası ile yürütüldü. Araştırmada sosyo-demografik özellikleri belirlemek için 'Kişisel Bilgi Formu'; depresyon düzeylerini belirlemek için de 'Beck Depresyon Ölçeği' uygulandı. Çalışmada elde edilen veriler sosyal bilimler için istatistik programı SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 20.0 programı kullanılarak analiz edildi. Araştırma sonucunda meslek, cinsiyet, yaş, kaçıncı çocuk, medeni durum, eşin öğrenim durumu ve çocuk sayısı değişkenleri ile depresyon düzeyi arasında anlamlı ilişki bulundu. Diğer değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to research the relationship between the socio-demographic characteristics of pharmacy employees and depression levels. Another aim of the research is to question whether there is a significant relationship between socio-demographic factors and the level of depression. The research was carried out with 42 pharmacists and 101 pharmacy technicians in 42 pharmacies affiliated to Silifke district of Mersin province. 'Personal İnformation Form' applied to determine socio-demographic characteristics and 'Beck Depression Scale' applied to determine the level of depression in the survey. Statistical analysis for the data was performed using statistical package for the social sciences (SPSS) software version 20.0 program. At the end of the research, it was found a rational relationship between the level of depression and the factor of occupation, gender, age, the child's birth order, marital status, the partner's educational background and number of child. It was seen that there was no statistically significant relationship between the other variables.