2007-2016 dönemi Sivas ili engelli evde bakım ücreti alan bakıma muhtaç hastaların sosyodemografik özellikleri
Socidemographic characteristics of 2007-2016 periods of Sivas with disabilities households
- Tez No: 502886
- Danışmanlar: DR. NAİM KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Sağlık hizmetlerinin maliyetli harcamalarının karşılanmasında ihtiyaç sahibi kişilere devlet desteğinin sağlanması çok önemli bir politikadır. özellikle engelli kişilerin ihtiyaçlarının karşılanması süreklilik arz ettiğinden diğer sağlık harcamalarına göre uzun dönemde daha yüksek maliyetlidir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 2006 yılı itibari ile sunmaya başladığı Engelli Evde Bakım hizmeti, ağır engeli bulunan kişiler ve yakınları için ciddi anlamda bir destek sağlamaktadır. bu çalışmada Avrupa ülkeleri ile Türkiye arasında engelli evde bakım hizmeti arasındaki farklılıklar ve bu farklılığın nedeni ile Sivas'ta engelli evde bakım hizmetinden faydalanan kişi sayısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a very important policy to provide state support to the needy in meeting the costly expenditures of health services. it is more costly in the long term than other health expenditures, especially since the needs of people with disabilities are persistent. In 2006, the Ministry of Family and Social Policy launched the Disability Home Care service, which provides serious support for people with severe disabilities and their relatives. In this study, the number of people benefiting differences and these differences cause with disabilities from home care services in Sivas between disabled home care services between European countries and Turkey have been examined.