Bacillus sp. suşlarında antibiyotik, cellulose ve omlyase pozitiflik genlerinin protoplast transformasyon tekniği ile Gr (+) bakterilere transferi ile expresyon düzeyinin araştırılması
- Tez No: 50292
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BURHAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
54 6. ÖZET Bu çalışmada değişik yerlerden izole edilen Bacillus sp. suşlarınm *72 tanesinde amilaz ve selülaz enzim aktivitelerine, 42 ömektede antibiyotik etkilerine bakılmıştır, izole edilen bu örneklerden 27 tanesi amilaz, 28 tanesi selülaz (-) olup kalan 45 tanesi amilaz ve 44 tanesi selülaz (+) dir. Amilaz, selülaz ve antibiyotik etkisi (+) olan suşlar akridin oranj ile muamele edilerek bu aktiviteyi sağlayan genin plazmid bağlı olup olmadığı araştırılmıştır. Denenen suşlarda plazmide bağlı gen taşıyan suş bulunamamış, fakat enzim aktiviteleri ve antibiyotik etkilerinde artma ve azalma gözlenmiştir. Bu özellikleri taşıyan pozitif örneklerden, DNA izolasyonu yapılmış ve DNA örnekleri agaroz jel elektroforezinde yürütülmüştür. Pozitif örneklerden izole edilen DNA örnekleri protoplast transformasyon tekniği ile Gr(+) bakterilere transfer edilmiştir.
Özet (Çeviri)
55 7. SUMMARY In thig study, we tested amylase and cellulase activity of 72 specimens ; antibiotic effectivity of 42 specimens of Bacillus sp. isolated from different places. There were 27 amylase (-), 28 cellulase (-), 45 amylase (+) and 44 cellulase (+) specimens. After Acridine Orange elimination, we examined species that amylase, cellulase and antibiotic activity positive whether the gene responsible for these activities is in connection with plasmid. In this study we didn't determine species that carry gene in connection with plasmid in these species but we determined an increasing and decreasing in enzymatic activity and antibiotic effectivity. In specimens carry all of these characters we isolated DNA and introduce agarose-gel electrophoresis. DNA molecules isolated from positive specimens transfered to Gram positive bacteries with protoplast transformation technique.