Avrupa Birliği'nde enerji bağımlılığı ve uluslararası enerji piyasası
European Union energy dependency and international energy market
- Tez No: 502942
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜME NARİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Avrupa Birliği'nin kuruluşundan itibaren enerji politikalarıyla ilgili yapılan tüm çalışmalar, ülkelerin farklı enerji altyapısı ve çeşitli tüketim tercihlerinden dolayı kısıtlanmıştır. Bu bölgenin enerji kaynakları açısından, enerji tüketicisi konumunda olduğu ve dış kaynaklara bağımlılığı, ortak enerji politikasının yapılmasını gerektirmektedir. Araştırmada, Avrupa Birliği'nin enerji politikaları incelenerek, bu süreç içerisinde karşılaşılan sorunlar ve yapılması gereken işlemlerin içeriği açıklanmıştır. Özellikle, araştırma Avrupa Birliği'nin enerji sorunlarına ekonomik yönden yaklaştığı için, bu işlemler ekonometrik model kapsamında ele alınmıştır. Ekonometrik modelin sonuçlarına göre enerji politikası geliştirebilmek için geçmişten günümüze kadar yapılan çalışmalar incelenmiştir. Araştırmanın ilk bölümünde Avrupa Birliği'nin enerji kaynakları ile ilgili verileri bağlamında, enerji kaynaklarına bağımlılığı araştırılmıştır. İkinci bölümde bölgenin enerji politikası yapmak konusunda izlediği yol ve bu konuyla ilgili son durum ele alınmıştır. Son bölümde ise Avrupa Birliği'nin ekonomik büyümesinde enerji talebinin rolü ve önemi, ekonometrik model bağlamında incelenmiştir. Bu bölümde ilk önce konuyla ilgili ülkeler ve çok ülkeli gruplar kapsamında literatür taraması yapılmış, daha sonra ekonometrik model uygulaması ile iki değişkenin ilişkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the establishment of European Union, all the works related to the energy policies have been limiteddue to differing energy infrastructures of the member countries and specific consumption preferences by the same. When considered the energy sources of Europe, it may be seen that the Union is an energy consumer party depending on the foreign resources; and accordingly, a common energy policy comes as a necessity. This study examines the energy policy operations of European Union and analyses the problems faced during the procedure as also including the action to be taken. In particular, the study is focuse predominantly on economic factors and, thus, such operation are studied under the coverage of an econometric model. In order to generate an energy policy based on the results from the economic model, all the studies performed on the developing an energy policy up to now are investigated. The firs part of the study examines the dependency on energy sources by taking into account the data showing the energy resources of European Union. The second part studies the routes followed bu European Union to generate a regional energy policy, whereas, the latest situation of such a target has also been clarified. The last part focuses on the role and significance of the energy demand for he economic growth of European Union but under the context of an econometric model. This part includes a literature scan with regard to, in the following order, (i) countries related and (ii) multicountry groups. Lastly, the relation two variables is analyzed by means of econometric implementation.