Mülteci Hukuku bağlamında Avrupa Birliğinde mülteci ve sığınmacı politikaları
Refugees and asylum seekers policies of European Union inthe context of Refugee Law
- Tez No: 502951
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
20. yüzyılda yaşanan iki büyük dünya savaşı başta olmak üzere, ulusal/uluslararası çatışmaların ve krizlerin etkisiyle yaşanan şiddet, zulüm ve insan hakları ihlalleri, milyonlarca insanın evlerini ve ülkelerini terk etmesine neden olmuştur. Uluslararası sığınmacı hareketlerinin çarpıcı boyutlara ulaşması Birleşmiş Milletlerin harekete geçmesine neden olmuştur. Birleşmiş Milletlerin yürüttüğü çalışmalar neticesinde Mülteci Hukukunun temel belgeleri olarak kabul edilen 1951 Cenevre Sözleşmesi ve 1967 New York Protokolü yürürlüğe girmiştir. Bu düzenlemeler genel olarak, mülteci statüsünün esaslarını belirlemekte ve taraf ülkelere bu konuda bir takım sorumluluklar yüklemektedir. Avrupa Birliği ülkeleri, gelişmiş ekonomileri ve yüksek yaşam koşulları ile sığınmacı ve göçmen hareketlerinin temel hedef noktası olmuştur. Avrupa Birliği, bu sığınmacı yükünü yönetmek için“Ortak bir Sığınma Sistemi”oluşturmaya çalışmış ve bu Sistem için hazırlanan düzenlemeler vasıtasıyla sığınmacıları olabildiğince Avrupa Birliği dışında tutmaya çalışmıştır. Ancak, üye ülkelerin sığınma konusunu egemenlik ve güvenlik meselesi olarak görmesi ve Birlik politikalarından farklı sığınma politikaları yürütmesi,“Ortak Avrupa Sığınma Sisteminin”uygulamada tam manasıyla bir karşılık bulamadığının göstergesi olmuştur. Bu çalışmanın amacı, Uluslararası Mülteci Hukuku düzenlemeleri ve ilkeleri çerçevesinde Avrupa Birliği çatısı altında yapılan mülteci düzenlemelerini, uygulamadaki karşılıklarını ve yaşanan ihlalleri incelemektir.
Özet (Çeviri)
Violence, cruelty and violations of human rights which arise from national/international conflicts, particularly two World Wars took place in 20. century, led millions of people to abandon their homes and countries. When international refugee movements reached a substantive level United Nations decided to act. The Geneva Convention in 1951 and The New York Protocol in 1967, which are acknowledged as basic documents of refugee law, came into force as a result of United Nation's work. Those documents generally regulate the basis of the refugee status and obliges the contracting states. European Union countries, with their developed economies and high living standards, have always been a center of attraction for refugee and asylum seekers movements. European Union tried to create“a common asylum system”in order to deal with the refugees and with the regulations in this framework the European Union tried to keep refugees out of it's borders as much as possible. However, the issue of asylum became a matter of sovereignty and security for member states and therefore they enforced different asylum policies which led“common asylum system”to fail to be applicated properly. The main aim of this work is to examine the European Union refugee regulations within the framework of international refugee law regulations and principles, reflection of these regulations in practice and the violations.