Kentsel dönüşümde kültürel birikimin sürekliliği ve korunması sorunu: Konya-Mevlana Kültür Vadisi Projesi örneği
Cultural heritage's continuity and preservation issue in urbantransformation: Konya-Mevlana Culture Valley Project case
- Tez No: 502954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR SADİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Kentsel sorunlar dünyanın pek çok yerinde ülkelerin karşılaştıkları sorunlardandır. Kentsel politikalar ise, yönetimlerin ortaya çıkan bu kentsel sorunlara çözüm üretme kaygısıyla geliştirdikleri; önceledikleri bir takım ilkeler bütünüdür. Ülkeler ya da yerel yönetimlerin kentsel politikalar geliştirirken hangi politikalara ve araçlara, ne tür yaklaşımlara öncelik vermeleri gerektiği durulan yer ve tercih edilen politik ideolojiye göre farklılık gösterdiğinden ihtilaflıdır. Bu tezde, kentsel politikaların yerelde şekillendirilmesinin önemine ve katılım temelli, kamu yararını önceleyen bir yaklaşımla geliştirilmesinin gereğine vurgu yapan yaklaşımlar Konya Büyükşehir Belediyesi'nin ortaya koyduğu Mevlana Kültür Vadisi Projesi örneği üzerinden tartışılmıştır. Yerel yönetimlerin kentsel sorunlarının çözümünde önemli bir yere sahip olduğu, kentsel politikalarının hem şekillenmesinde hem de toplumsal kabulünde kentliyle kurulan ilişkinin, geliştirilen yaklaşım tarzının, bir 'kenttaş' olarak verilen değerin önemli olduğu anlaşılmıştır. Kamu yararının gözetilmesinin ve katılımcı bir yerel yönetim anlayışının, -sorun alanları aynı dahi olsa- kentin farklı noktalarında yaşanan kentsel sorunlara, o alana has 'özgün' çözüm önerileri geliştirmekgerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Urban problems are one of the issues that states are facing with at many parts of the world. Urban policies, on the other hand, are developed by governments with the concern of solving these emerging urban problems; a set of principles that they prioritize. When countries or local governments develop urban policies, it is controversial which policies and tools should be prioritized and which approaches are different according to the preferred political ideology. In this thesis, the approaches that emphasize the importance of urbanization in the local context and the development of the approach with an approach based on participation and public interest, have been discussed through the example of Mevlana Culture Valley Project of Konya Metropolitan Municipality. It has been understood that the value given as an 'urbanite' is important for the relationship between the local governments and their success on urban policies, as well as for the social acceptance of urban policies. Observation of the public interest and a participatory understanding of the local government have resulted in the need to develop 'original' solution recommendations specific to the urban problems that lived in different points of the city, even if the problem areas are the same.