Optikospinal multipl skleroz hastalık seyri ve immunolojik parametreler
- Tez No: 502999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GENCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Multipl Skleroz (MS) T lenfosit aracılı tekrarlayıcı demiyelinizan bir otoimmün hastalık olarak kabul edilmektedir. Önceki yıllarda beyinde lenfatik sistemin olmadığı, kan-beyin bariyeri ve endotel sınırı ile immun hücrelerin beyinden uzak tutulduğu düşünülürdü. Günümüzde immun hücrelerin sağlıklı beyne de sürekli girip çıktıkları bilinmektedir. Merkezi sinir sistemine lenfosit girişi kemokin ve reseptörleri tarafından kontrol edilir. Optikospinal Multipl Skleroz (OSMS)'nin hastalık seyrinin, klasik MS'den farklı olduğu yönünde çalışmalar bulunmaktadır. Ayrıca OSMS'nin klinik bulguları başka bir otoimmün demiyelinizan hastalık olan nöromiyelitis optika (NMO) ile büyük benzerlikler göstermektedir. OSMS ve NMO hastalıklarının tedavisi farklıdır ve OSMS tedavisinde kullanılan immünomodulatuar ilaçlar NMO bulgularında kötüleşmeye sebep olmaktadır. İki hastalığın ayırıcı tanısında kullanılan aquaporin-4 (Aqp-4) antikoru NMO hastalarının %40-50 kadarında negatif sonuçlanmaktadır. Bu sebeple NMO-MS ayrımında kullanılacak ek laboratuvar yöntemlere gereksinim vardır. Ayrıca spinal tutulumla giden MS olgularının spinal tutulumu olmayan MS olgularından farklı mekanizmalarla ortaya çıktığı gösterilmiştir. Spinal tutulumun ön planda olduğu OSMS ve NMO olguları ile serebral lezyonların ön planda olduğu klasik MS olguları arasında immünopatojenik farklılıklar olup olmadığı günümüze kadar araştırılmamıştır.
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis (MS) T lymphocyte-mediated recurrent demyelination is considered an autoimmune disease. In previous years, it was thought that there was no lymphatic system in the brain, blood-brain barrier and endothelium border and immun cells were kept away from the brain. Nowadays, it is known that immunocytes continuously enter and exit the healthy brain. The lymphocyte entry into the central nervous system is controlled by chemokines and receptors. Opticospinal Multiple Sclerosis (OSMS) studies are different from those of classical MS. In addition, clinical findings of OSMS show great similarities with neuromyelitis optica (NMO), another autoimmune demyelinating disease. Treatment of OSMS and NMO diseases is different and immunomodulatory drugs used in OSMS treatment cause deterioration in NMO findings. The aquaporin-4 (Aqp-4) antibody used in the differential diagnosis of the two diseases is negative in about 40-50% of NMO patients. Therefore, additional laboratory methods to distinguish NMO-MS are needed. In addition, MS cases with spinal involvement have been shown to have different mechanisms from MS cases without spinal involvement. We have not been routinely investigated for immunopathogenic differences between OSMS and NMO cases where spinal involvement is anteriorly and classic MS cases where cerebral lesions are anteriorly located.