Propriyoseptif nöromusküler fasilitasyon esneklik çalışmalarının tenisçilerde denge yeteneği üzerine etkisi
The effect of proprioceptive neuoromusculer facilitation flexibility techniques on balance ability in tennis players
  1. Tez No: 503000
  2. Yazar: MUSTAFA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN AYCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, proprioseptif nöromusküler fasilitasyon (PNF) esneklik çalışmaları ile tenis oynayanlarda statik ve dinamik denge etkinliğini nasıl etkileyeceğini incelemektir. Çalışma, Erciyes Üniversitesi'nde yaşları 18-25 arasında olan 45 gönüllü erkek öğrenci ile yürütülmüştür. Çalışmanın deney grubunu 15 tenis oynayan öğrenci ve hem tenis hem PNF egzersizi uygulayan 15 öğrenci oluşturmuştur. Çalışmanın kontrol grubunu ise 15 spor yapmayan öğrenci oluşturmuştur. Çalışmada denge ölçümü için Biodex Denge Sistemi (Biodex, Inc, Shirley, New York) kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler IBM SPSS 22 istatistik adlı paket programda değerlendirilmiştir. Grupların kendi içerisindeki ölçümleri Repeated Measure Anova, Gruplar arasındaki ölçümlerde ise One-Way ANOVA test istatistiği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine how different flexibility exercises and proprioceptive neuromuscular facilitation (PNF) techniques affect static and dynamic balance activity in tennis players. The study was conducted with 45 male volunteer students who aged between 18 and 25 years at Erciyes University. The experimental group of the study consisted of 15 students who played tennis and 15 students who practiced both tennis and pnf exercises. The control group of the study consisted of 15 sedanter students. Biodex Balance System (Biodex, Inc., Shirley, New York) was used for balance measurement in the study. The data were evaluated by means of the IBM SPSS 22 statistical package software. Repeated Measure ANOVA was used in the measurements of the groups themselves and One-Way ANOVA test statistic was used in the measurements between the groups.