Farklı yerleşim sıklıklarında yetiştirilen etlik piliç karma yemlerine sumak tozu ilavesinin besi performansı, serum biyokimyası ve bağırsak mikroflorasına etkileri
Effects of the addition of sumac extract on growth performance, serum biochemistry and intestinal microbioata in broilers at different stocking densities
  1. Tez No: 503022
  2. Yazar: MEHMETCAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER DENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, farklı yetiştirme yoğunluklarında yetiştirilen etlik piliç karma yemlerine sumak tozu (Rhus coriaria) katkısının besi performansı, serum biyokimyası ve bağırsak mikrobiyal populasyonu üzerine etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, toplam 378 adet 1 günlük yaştaki Ross 308 erkek civcivler kullanılmış, 2*3 faktöryel deneme tertibine göre 2 farklı yetiştirme yoğunluğunda (10 ve 20 civciv/ m2 taban alanı; normal ve yüksek stoklama yoğunluğu) ve yemlere 3 farklı düzeyde (0.0, 0.75 ve 1.5 g /kg yem) sumak tozu ilave edilmiştir. Araştırma sonunda normal yetiştirme sıklığında yetiştirilen etlik piliçlerin canlı ağırlık kazancı ve yem tüketim düzeyleri yüksek sıklıkta yetiştirilenlere göre daha yüksek bulunmuştur (P0.05). Yetiştirme yoğunlukları ve yemlere sumak tozu ilavesi bağırsak ağırlığını düşürmüştür (P 0.05). Ayrıca serumdaki alkalin fosfataz (ALP), aspartat amino transferaz (AST) aktiviteleri ve yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), kolesterol ve trigliserit konsantrasyonu, herhangi bir stoklama yoğunluğu veya sumak tozu ilavesinden etkilenmemiştir (P>0.05). Sonuç olarak, yüksek yetiştirme sıklığında yetiştirilen etlik piliçlerde besi performansı kayıpları meydana gelmiş, karma yemlere sumak tozu ilavesinin bu düşüşü engelleyemediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to evaluate the effects of dietary supplementation of sumac powder (Rhus coriaria) on growth performance, serum biochemistry and intestinal microbiota in broilers reared at different stocking densities. A total of 378 one-day-old Ross 308 male broiler chicks were subjected to a 2 stocking densities (10 and 20 chicks/m2 floor area; normal and high stocking density) x 3 sumac powder levels (0.0, 0.75 and 1.5 g/kg feed) factorial arrangement of treatments. Body weight gain and feed intake were significantly lower in chickens reared at high stocking density than normal stocking density groups (P0.05). Both stocking densities and the supplementation of sumac powder to the feeds had a reducing effect on intestinal weight (P0.05). In addition, alkaline phosphatase (ALP), aspartate amino transferase (AST) activities and high density lipoprotein (HDL), cholesterol and triglyceride concentration in the serum were not influenced by the any stocking density and sumacpowder supplementation (P>0.05). In conclusion, our results showed that broilers exhibited low performance when reared at high stocking density and dietary supplementation of sumac powder has not prevented this decline.