Zincirli elevatörün bilgisayar destekli tasarımı
Computer aided design for chained elevators
  1. Tez No: 503030
  2. Yazar: MEHMET ALİ ALTUNBAŞAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Elevatör hesapları şimdiye kadar çok çeşitli çizelgelerden, tablolardan, tecrübe ve tahminlerden faydalanılarak yapılmaktadır. Uzun ve karmaşık bir hesap söz konusudur. Hesaplama esnasında alınacak yanlış bir değer hesap sonucunu değiştireceği gibi farklı bir malzeme için aynı kapasitede ve yükseklikte hesap yapmak tüm işlemlerin baştan başlaması demektir. Bu çalışmada, toz, parça ve dökme malzemeler taşıyan ve geniş kullanım alanı olan tek sıra zincirli kovalı elevatörün tasarımını bilgisayar destekli gerçekleştiren program yapılmıştır. Elemanların boyutunun bilgisayar ortamında hesaplanması için, Visual Studio C# ( C Sharp ) 2017 Programlama Dili kullanılmıştır. Program Windows ortamında NET Framework üzerinde çalışan çeşitli uygulamalar oluşturmak için tasarlanmış nesnel tabanlı bir programlama dilidir. İzlenen yöntem Tümdengelim dir. Yazılımın gerçekleştirilmesinde transport tekniği bilgileri, makine elemanları bilgileri, mukavemet ve statik temel bilgileri; eşitlik ve denklemlerin oluşturulmasında kullanılmıştır. Bu temel mühendislik bilgileri ve konuyla ilgili üretici firmaların proje çizimleri-çizelge ve tabloları harmanlanarak program hesap sonuçları ve detay bilgileri sonuç ekranında görsel olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Elevator calculations are made by using a wide variety of charts, tables, experiences and forecasts. It is a long and complicated account. An incorrect value to be taken during the calculation will change the result of the calculation, or a calculation for the same capacity and height for a different material means that all processes start from the beginning. In this study, a computer aided design of a single row chain chained elevator with dust, pieces and bulk materials and a wide usage area was made. Visual Studio C # (C Sharp) 2017 Programming Language is used to calculate the element's size in the computer environment. Program is an object-oriented programming language designed to create various applications running on the NET Framework in Windows environment The method being followed is deductive. In the realization of the software, transport technology information, machine component information, strength and static basic information; equations and equations. These basic engineering information and project drawings of the related manufacturer companies are combined with the charts and tables, and the program results and detailed information are displayed visually on the result screen.