Vajinal doğum yapmış annelere uygulanan ayak masajının doğum sonu konfor ve ağrı düzeyine etkisi
Effect of foot massage on the postpartum comfort and pain level of the mothers who had vaginal birth
  1. Tez No: 503029
  2. Yazar: SİBEL İÇKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Doğumdan sonra 6 hafta süren, anne, bebek ve aile açısından uyumun sağlandığı karmaşık ve yeni döneme“doğum sonu dönem”denir. Bu dönemde, her ne kadar şikayetler az olsa da, anne genellikle ağrı hissetmektedir. Farklı nonfarmakolojik teknikler uygulayan ebelerin ağrı kontrolünde ve ağrının hafifletilmesinde önemli rolleri vardır. Bu tekniklerden birisi de ayak masajdır. Bu araştırmada; vajinal doğum yapmış annelere doğum sonu dönemde uygulanan ayak masajının, annenin doğum sonu konforu ve ağrı durumu değerlendirilip buna bağlı olarak analjezik ilaç alma gereksinimi üzerine etkisi değerlendirilmiştir. Veriler 01.07.2017 – 31.08.2017 tarihleri arasında toplanmış ve toplam 66 anne (Çalışma grubu:33 kişi, kontrol grubu:33 kişi) ile araştırma tamamlanmıştır. Gruplar arasındaki birey sayısını dengede tutabilmek için sabit olasılıklı randomizasyon yöntemlerinden“blok randomizasyon”yöntemi kullanılmıştır. Blok randomizasyon yönteminde grupların birbirinden etkilenmemesi için veriler araştırmaya dahil edilme kriterleri dikkate alınarak birer hafta aralıklarla toplanmıştır. Annelerin sosyodemografik ve obstetrik özelliklerine göre dağılımlarında her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamış, her iki grubun benzer olduğu saptanmıştır (p>0.05). Doğum Sonu Konfor Ölçeği (DSKÖ) puan ortalamaları incelendiğinde, çalışma grubu annelerinin ilk ayak masajı uygulaması öncesi ölçek puan ortalaması ile son ayak masajı uygulaması sonrası ölçek puan ortalaması arasında anlamlı bir artış olduğu (p< 0.001), kontrol grubu annelerin ilk DSKÖ puan ortalaması ile son DSKÖ puan ortalaması arasında anlamlı bir düşüş olduğu (p = 0.003) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The complicated and new turnover of the mother, baby, and family enjoys for 6 weeks after birth is called“postpartum period”. In this period, although the complaints are few, the mother usually feels pain. Midwives who practice different non-pharmacological techniques have important roles in pain control and alleviation. One of these techniques is foot massage. In this study, the postnatal comfort and pain level of the mothers to whom foot massage applied after vaginal birth were investigated and the effect of the massage on the need of analgesic medication depending on the findings for the comfort and pain level assessed. The data were collected between 01.07.2017 - 31.08.2017 and the research was completed with a total of 66 mothers (study group=33 mothers, control group=33 mothers). In order to keep the number of individuals among the groups balanced,“block randomization”method is used in the randomization methods. For the groups not to be affected by each other in block randomization method, the data were collected at intervals of one week, taking into account the inclusion criteria for the survey. There was no statistically significant difference between the two groups according to their socio-demographic and obstetric characteristics, and it was determined that both groups were similar (p>0.05).