İstinat duvarlarının bilgisayar yardımı ile projelendirilmesi
Design of rataining walls by the felp of the computer program
  1. Tez No: 50304
  2. Yazar: SEFER ERCAN EPSİSELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SALİH KIRKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
58 ÖZET Bir beloıı.ıı me istinat duvarı tasarlanırken kayma ; devrilme, zemin basıncının emniyet sınırını aşmaması, beton basıncının emniyet sınırını aşmaması ve toptan göçme tehlikelerine karşı koyabilmesi amaçlanmaktadır.Tasarımın ilk aşaması boyutlandırmadır. önce belirli tecrübelere dayanarak veya literatürde verilen ölçülendirme kriterlerine göre bir boyut seçilir. Daha sonra bu seçilen boyutun sırasıyla şu tahkikleri sağlayıp sağlamadığı kontrol edilir : Kayma tahkiki, devrilme tahkiki, taban basıncı tahkiki, toptan göçme tahkiki ve betonda gerilme tahkiki. İstinat duvarının kaymaya karşı güvenli olabilmesi için kaymaya karşı koyan kuvvetler toplamının, yapıyı kaydırmaya çalışan kuvvetlerden yeteri oranda daha büyük olması gerekir.Aynı şekilde duvarın devrilmeye karşı emniyetli olabilmesi için de topuk noktasına göre devrilmeye karşı koyan momentler toplamının, devirmeye çalışan momentler toplamından yeteri oranda büyük olmalıdır.Zemin basıncı tahkikinde ise temel altında oluşan zemin basıncının zemin emniyet gerilmesini aşmaması ayrıca da sıfırın altına düşmemesi İstenmektedir.Toptan göçme tahkikinde ise şev kesitinde oluşması muhtemel kayma dairelerinden en kritik kayma dairesinin yarıçapının topuktan geçtiği varsayılan kayma dairesinin yarıçapından büyük olmaması gereklidir.Son olarak da gövde ve temelin betonarme hesabı sonucunda bulunan gerilmeler (basınç ve kayma) öngörülen emniyet gerilmelerini aşmamalıdır. İstinat duvarlarının hesabı yapılırken genellikle doprer^Jen.1o,ry» yapıya gelecek ilave etkiler dikkate alınmamaktadır. Çünkü bu hem ek bir maliyet getirmekte he de hesapları güçleştirmektedir. Ancak inşaat sektöründeki İlerlemeler göz önüne alındığında ve yapıların büyüklükleri düşünüldüğünde deprem kuvvetlerini de hesaba dahil etmenin ne kadar gerekli olduğu ortaya çıkmaktadır. İstinat duvarlarının tasarımı esnasında amacımız emniyetli tarafta kalmak koşuluyla en ekonomik çözümü elde etmek olmalıdır. Kazı, dolgu ve duvar malzemesi açısından en ekonomik çözümü değişik verilerden elde edilen bulguların karşılaştırılmasına bulabiliriz.59 Betonarme istinat duvarlarının el ile hesabı zor olmamakla birlikte hesabın değişik boyutl-r için tekrarlanması oldukça zaman alıcı olabilir. Bundan dolayı el ile hesaplarda maksimum oranda ekonomikliği yakalamak büyük oranda tecrübeye dayanmaktadır. Hazırlanan bilgisayar programı yardımıyla konsol tipi betonarme istinat duvarlarının deprem etkileri göz önüne alınarak veya deprem etkileri göz önüne alınmadan tasarımı gerçekleştirilebilmektedir. Program tasarıma boyutlandırma ile başlamakta, bütün tahkikleri sağlayacak şekilde bir son boyut oluşturuncaya kadar devam etmektedir."
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY When a reinforced concrete retaining wall designed sliding criterion, overturning criterion, ground pressure and concrete pressure must be between safety limits, it must also be safe against overall stability. The first step of the procedure is to give dimensions to the wall design In doing so one should rely on experience or prerequisite criterions Than the chosen dimensions are checked for the following safety criterions: Sliding criterion, overturning criterion.ground pressure criterion, overall stability criterion and concrete pressure criterion. For the safety of retaining walls against sliding, the sum of the forces which prevent sliding must be greater than the sum of the forces which tend to slide the wall. Similarly for the safety of the wall to overturning, the sum of the moments which tend to prevent overturning must be greater than the sum of the overturning moments about the heel.For ground pressure criterion, the pressures under the bottom of the wall must be.«mailer than earth safety pressure and also must be greater than zero. For overall slope stability criterion the radius of critical slip circle must be smaller than the radius of the circle which is passing through the heel point.In reinforced concrete retaining walls the compression, tension and shear stresses must be within the safe stresses for concrete and r;tee!. Generally in the design of retaining walls the effects of earthquakes are neglected for the sake of simplification.However, regarding the large size of the retaining walls as civil engineering structures and the present use of computer programs, it seems appropriate and necessary to consider the earthquake forces in their design. In the design of retaining walls the main purpose is to obtain the most economical solution which at the same time satisfies the safety criterions.From the view point of excavation, filling and wall materials the most economical solution can be obtained by comparing the results of different computations.61 The manual design procudere of reinforced concrete retaining walls may not be very difficult but the repetition of the procedure with different dimensions may be difficult and time consuming.Therefore, the most economical manual design of retaining walls depends on ability and experience.Using the present computer program the design of cantelever reinforced concrete retaining walls can be carried out by including the earthquake action.Computational procedure is initiated with some some chosen dimensions and the final configuration is reached until all the controlling criteria are satisfied.