Ceyhan ve yöresindeki süt sığırı barınaklarının yapısal özellikleri ve geliştirme olanakları
Structural specialites and improving possibilities of dairy cow barns in ceyhan district
  1. Tez No: 50307
  2. Yazar: KENAN BÜYÜKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TANER ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
59 ÖZET Ceyhan ilçesi ve civarında bulunan süt sığırcılığı işletmelerindeki barınakların çeşitli yapısal özellikleri incelenerek mevcut durumlarının saptanması amcıyla, anket için önerilecek barınak tipleri uygun istatistik yöntem kullanılarak belirlenmiş ve materyal olarak seçilmiştir. Bu seçimde barınakların bulunduğu yöreye ait coğrafik ve iklimsel özellikler de materyal olarak kullanılmıştır. Araştırma yöresinde yapılan etütler sonucunda, işletmelerdeki barınaklarda şu özellikler bulunmuştur. 1. İşletmelerin topoğrafik yönden % 69 'unun düz, % 31 'nin ise engebeli bir araziye sahip olduğu belirlenmiştir. 2. Barınakların % 62 'sinin uzun eksenleri doğu-batı yönünde, % 38 'nin kuzey- güney yönünde olduğu belirlenmiştir. 3. İncelenen barınakların tamamının bağlı duraklı kapalı barınak olduğu belirlenmiştir. 4. Barınakların % 58 'inde drenaj sisteminin bulunduğu, % 42 'sinde ise bulunmadığı, aynı zamanda drenaj sistemi olan barınakların ise % 38 'inde sistemin yeterli, % 62 'sinde ise yetersiz olduğu belirlenmiştir. 5. İşletmelerdeki barınak ve diğer yapıların duvarlarının % 58 'i briketten, % 26 'sı figüre taştan, % 8 'i tuğladan, % 4 'ü betondan ve % 4 'ü ise kerpiçten yapıldığı, ve bu duvarların % 65 'inin her iki yüzünün sıvasız, % 19 'unun tek yüzeyinin sıvalı buna karşın sadece % 16 'sının iki yüzeyinin sıvalı olduğu belirlenmiştir. 6. İşletmelerdeki barınakların yalnızca % 58 'inde çatı sisteminin bulunduğunu, bununla beraber % 42 'sinde ise çatı sisteminin bulunmadığı belirlenmiştir. Çatı örtü malzemesi olarak % 27 'sinde kremit, % 73 'ünde ise oluklu çinko kullanılmıştır.60 7. İşletmelerdeki barınakların % 92 'sinde çatıda yalıtımın olmadığı, sadece % 8 'inde olduğu ve yalıtım malzemesi olarak da yalnızca cam yünü kullanıldığı belirlenmiştir. 8. Barınakların % 88 'inin doğal havalandırma ile, % 12 'sinin doğal+mekanik havalandırma ile havalandırıldığı belirlenmiştir. 9. Etüt edilen işletmelerin tamamında kaba yem deposunun bulunduğu ve yem depolama süresinin, işletmelerin % 8 'inde 3 ay, % 12 'sinde 6 ay, % 15 'inde 9 ay ve % 65 'inde ise 1 yıl olduğu belirlenmiştir. Kaba yem depo ana yapı malzemesi olarak % 15'inde figüre taş, % 85 'ında ise briket malzeme kullanılmıştır. 10. Etüt edilen işletmelerin % 58 'inde kesif yem deposunun bulunduğu, % 42 'sinde ise bulunmadığı ve yem depolama süresinin, işletmelerin % 23 'ünde 3 ay, % 12 'sinde 6 ay, % 65 'inde ise 1 yıl olduğu belirlenmiştir. Kesif yem depo ana yapı malzemesi olarak % 40'ında figüre taş, % 60 'ında ise briket malzeme kullanılmıştır. 11. Yapılan etütler sonucunda işletmelerin tamamında slaj yem deposunun bulunmadığı belirlenmiştir. 12. İşletmelerin % 35'inde gölgeliğin bulunmadığı, % 65 'inde gölgeliğin olduğu ve gölgeliklerin % 88 'inin ağaçlandırma, % 12 'sinin ise sundurma tipi olduğu belirlenmiştir. 13. İşletmelerin sadece %12 'sinde bakıcı odasının bulunduğu, % 88 'inde ise bakıcı odasının bulunmadığı belirlenmiştir. 14. İşletmelerin sadece % 4 'ünde süt sağım bölmesinin bulunduğu, % 96 'smda ise bulunmadığı belirlenmiştir. Yapılan etüdler sonucu, elde edilen veriler ve literatür bilgileri ışığı altında, yöre iklim koşullarına uygun 25 ve 50 baş kapasiteli iki adet Serbest Duraklı Barınak tipi çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY The structural characteristics of the barns in the dairy cow farms in Ceyhan county and its surrounding are examined and in order to determine the present conditions, the barn types to be suggested for the inquiry are determined by using the appropriate statistical method and selected as the material. In this selection, the geographical and the climatic sipecialities of the region of barns are also used as material. As the result of studies in the research area, fallowing sipecialities are found at the barns in the farms. 1. It was determined that 69 % of the farm areas areas are plain and 31 % are steep and broken topgraphicalh/. 2. It was determined that 62 % of the long axis of the barns are in east-west direction and 38 % of them are in north-south direction. 3. All of the examined barns are closed stall barns. 4. 58 % of the barns have drainage system but 42 % of them do not have and at the some time it was determined that the system is sufficient at 38 % and insufficient at 62 % of the barns that have drainage system. 5. It was determined that the walls of the barns and other structure equipments in the farms are made of 58 % briquette, 26 % figured stone, 8 % brick, 4 % concrete and 4 % sundried brick (adobe) and 65 % of these walls are unplastered at both sides, 19 % are plastered at on side, but only 16 % are plastered at both sides. 6. Only of the barns in the farms have and 42 % of them do not have roof system. Zinc is used for 73 % and tile is used for 27 % of the roofs as the covering material.62 7. It was determined that 92 % of the bams do not have and only 8 % of them have roof isolation and only glass wool was used as the isolation material 8. 1. It was determined that 88 % of the barns are aried by natural ventilation and 12 % of them are aried by natural+mechanic ventilation. 9. All of the farms have dry gras food storage and food storing period was determined as 3 months at 8 %, 6 months at 12 %, 9 months at 15% and 1 year at 65 % of the farms. 1 5 % figured stone and 85 % briquette was used as basic construction material of the dry grass food storage. 10. 58 % of the farms have, 42 % of them do not have concentre food storage and food storing period was determined as 3 months at 23 %, 6 months at 12 % and 1 year at 65 % of the farms. 40 % figured stone and 60 % briquette was used as basic construction material of the concentre food storage. 11. As a result of the studies it was determined that none of the farms have silage food storage. 12. While 35 % of the farms have no shades, 65 % of them have, and it was determined that 88 % of the shades are wooden however 12 % of the them are open- shed type. 13. 1. It was determined that 12 % of the farms have attendant rooms and 88 % do not have rooms for the attendant 14. 1. It was determined that only 4 % of the farms have milking section while 94 % do not have. As a result of the studies, via the data gathered and (depending on) the literature knowledge, two free stationary barns types wich have 25 and 50 head capacity are marked appropriate to the climatic condutions of the region.