Van yöresindeki staghorn böbrek taşlarının biyokimyasal analiz sonuçları ve bakteriyolojik çeşitliliği
Results of the biochemical analysis and bacteriological variety of the staghorn renal calculi in the region of Van
  1. Tez No: 224528
  2. Yazar: ALPASLAN KUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Haziran 2004-Ocak 2007 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalına staghorn böbrek taşı tanısıyla yatırılan ve genel anestezi altında pyelolitotomi ya da nefropyelolitotomi tekniklerinden biri ile opere edilen 29 olgu çalışmaya dahil edildi.Staghorn böbrek taşları kimyasal ve bakteriyolojik olarak incelendi. Bu amaçla olgulardan preoperatif ve postoperatif (10. gün) orta akım idrar örneği alındı. Ayrıca operasyonda da renal pelvik idrar örneği toplandı. Taşların bakteriyolojik kültürleri ve biyokimyasal analizleri yapıldı.On dokuz erkek (%65.5) ve 10 kadın (%44.5) çalışmaya katıldı. Erkek/bayan oranı 1.9 idi. Vakalar en sık 30-49 yaş grubunda görüldü (%38).Staghorn böbrek taşları strüvit (%59) ve kalsiyum okzalat taşlarından oluşturmaktaydı (%41). Strüvit taşı olan olguların %68'i taş kültüründe bakteriyel üreme gösterirken okzalat taşı olan olguların ise sadece %10'u taş kültüründe bakteriyel üreme göstermişlerdir.Strüvit taşı olan olguların %62'sinde preoperatif olarak alınan orta akım idrar kültürlerinin taş kültürlerini yansıttığını bulduk. Bu oran renal pelvik idrar kültürleri için hatta daha yüksekti (%77).Strüvit böbrek taşı olan olgularda idrarı steril hale getirmek için enfekte renal taş çıkarılmalıdır. Bizim çalışmamızda preoperatif idrar kültürleri pozitif olan 10 strüvit taşlı olgunun postoperatif idrar kültürleri steril hale geldi.Taş kültüründe izole edilen bakteriler sıklık sırasına göre; Proteus mirabilis (%50), E coli (%22), Klebsiella spp (%14), S aureus (%7), Enterobacter cloacae (%7).Kültür antibiyogram sonuçlarımıza göre sırasıyla ilk olarak amikasin daha sonra gentamisin, imipenem, seftriakson, sefuroksim, siprofloksasinin tercih edilmesi gerektiğini tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Twenty nine cases who hospitalized in the Yuzuncu Yıl University Faculty of Medicine Department of Urology between June 2004 and January 2007 with the diagnosis of staghorn renal calculus and operated with one of the techniques of pyelolithotomy or nephropyelolithotomy under the general anaesthesia were included the study.The staghorn renal calculi were examined biochemically and bacteriologically. For this purpose, preoperative and postoperative (10. day) middle flow urine samples were obtained from the cases. Also renal pelvic urine sample was collected in the operation. The bacteriological cultures and biochemical analyses of the stones were done.Nineteen male (65.5%) and 10 female (44.5%) cases were participated in the study. The male/female ratio was 1.9. The cases were seen most frequently in the 30-49 age group (38%).The staghorn renal calculi were consisted of the struvite (59%) and calcium oxalate calculi (41%). While the 68% of the cases who have the struvite calculi showed bacterial reproduction within the stone culture, only 10% of the cases who have the calcium oxalate calculi showed bacterial reproduction within stone the culture.We found that the preoperative middle flow urine cultures reflected the stone cultures in the 62% of the cases who have the struvite calculi. This ratio was even higher for the renal pelvic urine cultures (77%).Infected renal stone must be removed for sterilizing the urine in the cases with the struvite renal stones. The postoperative urine cultures became sterile in the 10 cases with the struvite stones who had positive preoperative urine cultures in our study.The bacteria which were isolated in the stone cultures were respectively in terms of their frequency; Proteus mirabilis (%50), E. coli (%22), Klebsiella spp (%14), S. aureus (%7), Entrobacter cloacae (%7).According to the results of the culture antibiogram, we determined that those must be preferred respectively, first amicasin then gentamycine, imipeneme, ceftriaxone, cefuroxime, ciprofloxacine.