Çok sıra boşluklu perdelerin sürekli bağlantı yöntemi kullanılarak statik analizi
- Tez No: 50308
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN AKSOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
73 ÖZET Bu çalışmada, çok sıra boşluklu perdelerin sürekli bağlantı yöntemi ile analizi yapılmış ve MATHEMATICA ve FORTRAN programlama dillerinde pratikte kullanılabilecek birer bilgisayar programı hazırlanmıştır. Ekonomik ve mimari ihtiyaçlardan dolayı boşluklu perdelerde sıra sayısı güngeçtikçe artmaktadır. Bu ihtiyaçları dikkate alarak, bu tezde, değişik geometrilere sahip çok sıra boşluklu perdelerin statik analizini yapabilen bilgisayar programlan hazırlanmıştır. İlk olarak yatay yükler altındaki çok sıra boşluklu perdeler tanıtılmış ve taşıyıcı sistemler hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Çok sıra boşluklu perde analiz yöntemleri anlatıldıktan sonra bunlardan sürekli bağlantı yöntemi kullanılarak ve eksenel kuvvetler temel bilinmeyen alınarak çok sıra boşluklu perde analizi yapılmıştır. Bu analizde, değişik perdelerdeki eksenel kuvvetlerin değişimi koordinat fonksiyonları cinsinden ifade edilmiştir. Son olarak, yalnız iki ve yalnız üç koordinat fonksiyonu alınarak hazırlanan bilgisayar programı ile çeşitli örnekler çözülmüş ve bulunan sonuçlar SAP90 paket programından elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Tablolarda, gerilme, toplam taban momenti ve deplasmanlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
74 SUMMARY In this study, the analysis of multi-bay pierced shear walls has been carried out by the continuous connection technique and the pertinent computer programs have been prepared with MATH E MATI C A and FORTRAN programming languages for practical use. Due to economic and architectural needs the number of rows of openings in pierced shear walls has increased day by day. Considering these needs, in this study, a computer program has been prepared for the static analysis of pierced shear walls with different geometries. First, the use of multi-bay pierced shear walls in high rise buildings has been introduced and some information about structural behaviour of pierced shear walls has been given. After the presentation of the analysis methods of multi-bay pierced shear walls, one of these, namely the continuous connection technique, has been used to analyze multi-bay pierced shear walls taking the axial forces as the fundamental unknowns. In this analysis, changes of axial forces in different shear walls are defined by coordinate functions. Finally, various examples are solved, using the implemented computer program, employing only two and three coordinate functions. The results found are compared with those of the SAP90 coding. The stresses, total bottom moments and displacements have been compared in pertinent tables.