Destekleme politikalarının hayvancılık işletmeleri açısından değerlendirilmesi: Iğdır ili örneği
Evaluation of support policies for livestock enterprises; a case study of Igdir province
  1. Tez No: 503090
  2. Yazar: ALİ KAYSİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP ERDAL ERTÜRK, DOÇ. DR. ADEM AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tez çalışması Iğdır ili Merkez ilçe, Aralık, Karakoyunlu ve Tuzluca, ilçelerine bağlı köylerde, hayvan yetiştiriciliği yapan ve hayvancılık desteklemelerinden faydalanan tesadüfi olarak seçilen 397 işletmenin sahibiyle yüz yüze anket yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada deneklerin yaş, cinsiyet, eğitim seviyesi, gelir seviyesi gibi tanımlayıcı özellikleri dikkate alınarak, uygulanmakta olan hayvancılık destekleri hakkındaki görüşlerinin neler olduğu, tarımsal politikalar ile ilgili beklentileri ve sorunlarını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmaya katılan işletmecilerin % 22,4'ü buzağı desteği, % 22,2'si süt desteği ve % 18,7'si küçükbaş küpe desteği alırken, % 59,2'si aldığı destek miktarını yeterli bulduğunu bildirmiştir. İşletmecilerin % 39,8'i hayvancılık faaliyetleri için aldıkları desteği hayvanların bakım ve beslenmesi ne harcadıklarını, % 39,3'ü hayvanların sayısını arttırdıklarını, % 20,9'u ise işletmeye daha geliştirilmiş alet aldıklarını belirtirken, % 43,6'sı aldıkları destekle borçlarını ödediğini, % 5'i çocuğunu evlendirdiğini, % 6,5'i araba aldığını belirtmiştir. İşletmecilerin % 28,7'si hayvancılık desteklerini akraba ve komşulardan, % 22,2'si televizyondan, % 20,7'sinin köye asılan afiş ve broşürlerden, dağıtılan kitapçıklardan, % 10,8'i Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (GTHB) internet sitesinden, % 10,6'sı köye gelen GTHB personelinden öğrendiklerini ifade etmişlerdir. Araştırma bulguları üreticilerin desteklemelerden zamanında haberdar olmalarını sağlayacak tedbirlerin alınması gerektiğini, yapılan desteklemelerin etki analizlerinin her yıl yapılarak, desteklemelerin tespit edilen dezavantajlı yönlerinin giderilmesini, avantajlı yönlerinin de güçlendirilmesini sağlayacak şekilde yürütülmesi gerektiğini, destekleme başvurularının bürokratik iş ve işlemlere boğulmayacak şekilde basit ve anlaşılır şekilde olmasına özen gösterilmesi gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out by using the face-to-face survey method with 397 randomly selected farmers who are doing livestock breeding and benefiting from animal husbandry support in the villages which are located in Iğdir city center and in its' districts, which are December, Karakoyunlu and Tuzluca. It was aimed to determine the opinions of producers about the livestock support being implemented and the expectations about agricultural policies by considering the descriptive characteristics of producers such as age, gender, education level and income level. 22,4% of the farmers received calf support, 22,2% received milk support and 18,7% received small bow ear support. 59,2% of the producers found that the amount of support they received was satisfactory. It was found that 39, 8% of the farmers spent their support for animal care and, 39,9% of them for increasing the number of animals, 20,9% of them for buying more sophisticated tools. 43,6% of farmers stated to have paid their debts with support and 6,5% of them for buying a car. 28,7% of farmers stated that they heard livestock support from relatives and neighbors, 22,2% from televisions, 20,7% from brochures and brochures, 10,8% from Ministry of Food, Agriculture and Livestock (MFAL) website and 10,6% from MFAL staff. The research findings show that measures must be taken to ensure that producers are informed of their support in a timely manner. Also, impact analyzes of the supplements should be made annually. The identified disadvantaged aspects of the supports should be eliminated and their advantageous aspects should be strengthened. Precautions should be taken to ensure that the applications for support are simple and understandable.