Resting state brain connectivity via bicoherence and coherence
Uyumluluk ve ikiz-uyumluluk aracılığıyla dinlenme hali bağlantısallık analizi
  1. Tez No: 503091
  2. Yazar: AHMET LEVENT KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ESAT ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Nöroloji, Tıbbi Biyoloji, Engineering Sciences, Neurology, Medical Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medikal Enformatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İnsan beyni algısal ve motor faaliyetler üzerine özelleşmiş, ayrık bölgelerden oluşan karmaşık ve dinamik bir yapıdır. Beyin faaliyetleri ancak bu ayrık bölgelerin bütünleşmesiyle gerçekleştirilebilir. Bu nedenle, insan beynini anlayabilmek için öncelikli olarak altta yatan ağ yapısını anlamak gerekir. Literatürde beyin içerisinde bağlantısallık analizi gerçekleştirmek üzere geliştirilmiş bir çok metot bulunmaktadır ve her gün yeni metotlar bu arşive eklenmektedir. Bu çalışma, ikiz-uyumluluk üzerine yoğunlaşmıştır. İkiz-uyumluluk, doğrusal olmayan etkileşimleri, özellikle Karesel Faz Eşleşmelerini, araştırmak için kullanılan üçüncü derece izgesel eşleşme ölçüsüdür. İkiz-uyumluluk yüksek hesaplama maliyeti ve hacimsel iletkenlik nedeniyle sinirbilim alanında bugüne kadar çok kullanışlı olamamıştır. Yeni yaklaşımlar hesaplama maliyetinde düşüşü ve hacimsel iletkenliğe dayanıklılığı vadetmektedir. 'İkiz-Uyumluluk Dilimi' sadece ana köşegeni hesaplayan ve hesaplama zamanını ciddi bir şekilde düşüren ikiz-uyumluluk tabanlı bir ölçüdür. Sadece ana köşegen hesabının yeterliliği tartışmaya açıktır. Öte yandan, yeni önerilen 'Çıkarılmış İkiz-Uyumluluk', 'İkiz-Uyumluluk Dilimi'ne getirilen bir geliştirmedir ve hacimsel iletkenliği ortadan kaldırmaktadır. Bu çalışma kapsamında, ikiz-uyumluluk matrisinin bilgi içeriğinin ana köşegen üzerinde toplandığını gösterilmektedir. Ayrıca, 'İkiz-Uyumluluk Dilimi' ve 'Çıkarılmış İkiz-Uyumluluk' metotlarının geçerliliğini ve bağlantısallık analizinde kullanılabilirliğini bu metotların literatürde iyi bilinen Uyumluluk ve Sanal Uyumluluk metotlarıyla kıyaslanmasıyla kanıtlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The human brain is a complex and dynamical system, which consists of segregated areas specialized for perceptual or motor processing. Task-specific functions are only carried out by integration of these segregated regions. Thus, in order to understand the human brain, it is very important to understand underlying network structure. There are various metrics to investigate the brain connectivity and each day, new metrics are introduced in the field. This study concentrates on bicoherence analysis. Bicoherence is a third order spectral coupling measure which is used to investigate nonlinear interactions, particularly quadratic phase coupling, within the brain. High computational cost and being prone to volume conduction effect has made bicoherence impractical in neuroscience. New approaches to bicoherence promise reduction in computational cost and robustness to volume conduction. 'Sliced Bicoherence' is a bicoherence metric calculating only the main diagonal of the bicoherence matrix with a significant reduction in calculation time. Sufficiency of calculation of only the main diagonal of the matrix has been an open question about the subject. On the other hand, newly introduced 'Subtracted Bicoherence' is an improvement over 'Sliced Bicoherence', eliminating volume conduction. Within the scope of this study, it was shown that the information content of bicoherence matrix was concentrated on the main diagonal. Also, validity and usability of 'Sliced Bicoherence' and 'Subtracted Bicoherence' in connectivity analysis were demonstrated by comparing them to well known 'Coherence' and 'Imaginary Coherency' metrics.