Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 2010-2017 yılları arasında histerektomi yapılan ve histopatolojik inceleme sonucunda adenomyozis ya da leiomyoma tanıları alan hastaların pre-operatif inflamasyon değerlerinin ve hastalık tanısı ile ilişkilerinin araştırılması
Evaluation of pre-operative inflammatory values and its relation to histopathologic diagnosis of leiomyoma and adenomyosis at patients who underwent hysterectomy in Kırıkkale University Teaching Hospital between 2010-2017
- Tez No: 503092
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİLE DAYANGAN SAYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
MANAV E. F, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 2010-2017 yılları arasında histerektomi yapılan ve histopatolojik inceleme sonucunda adenomyozis ya da leiomyoma tanıları alan hastaların pre-operatif inflamasyon değerlerinin ve hastalık tanısı ile ilişkilerinin araştırılması Giriş ve Amaç: Bu araştırma, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde, 2010-2017 arasında histerektomi yapılan ve leiomyoma ya da adenomyozis histopatolojik tanıları konulan hastalarda yapılan tanımlayıcı tip bir çalışmadır. Araştırmamızın amacı, leiomyoma ya da adenomiyosis histopatolojik tanısı alan hastaların pre-operatif beyaz küre, nötrofil, lenfosit, platelet, nötrofil/lenfosit oranı, platelet/lenfosit oranı, platelet dağılım genişliği, ortalama platelet hacmi ve plateletcrit değerlerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma grubu 640 hastadan oluşmaktadır. Verileri toplamak için hasta dosyaları geçmişe dönük olarak incelendi ve pre-operatif tam kan sayımı sonuçları kullanıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 54,89±5,11'dir, %61,40'ı(n=393) leiomyoma ve %38,60'ı(n=247) adenomyozis histopatolojik tanılıdır. Bu araştırmada, leiomyoma ve adenomyozis hasta grupları arasında, beyaz küre sayısı, lenfosit sayısı, platelet sayısı, nötrofil/lenfosit oranı, platelet/lenfosit oranı, platelet dağılım genişliği, platelet açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur. Leiomyoma tanılı hastalar, adenomyosis tanılı hastalardan daha yüksek ortalama platelet hacmi değerlerine sahiptir. Bu iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardır. Leiomyoma ve adenomyozis tanılı hasta grupları arasında nötrofil durumu açısından da istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır, leiomyoma tanılı hasta grubu adenomyozis tanılı hasta grubundan daha yüksek nötrofili oranına sahiptir. Sonuç: Araştırmanın sonucu olarak; leiomyoma tanılı hastaların daha yüksek ortalama platelet hacmi değerlerine ve nötrofili oranlarına sahip olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlar, bu iki inflamatuar değerin, leiomyoma ve adenomyozis hastalıkları ayırıcı tanısında kullanılabileceği konusunda umut verici bulgulardır
Özet (Çeviri)
Evaluation of pre-operative inflammatory values and its relation to histopathologic diagnosis of leiomyoma and adenomyosis at patients who underwent hysterectomy in Kırıkkale University Teaching hospital between 2010-2017, Department of Gynecology and Obstetrics, Kırıkkale University, Turkey, 2017 Introduction: This research is a descriptive study which carried out with the patients who underwent hysterectomy and diagnosed with leiomyoma or adenomyosis postoperatively in Kırıkkale University Teaching hospital between 2010-2017. The purpose of the research is evaluation of pre-operative white blood cell, neutrophil, lymphocyte, platelet, neutrophil/lymphocyte ratio, platelet/lymphocyte ratio, platelet distribution width, mean platelet volume and plateletcrit values of patients who diagnosed with adenomyosis or leiomyoma histopathologically. Methods: The research group consist of 640 patients. For gathering data, we review the patients' files retrospectively and we use patients' complete blood count(CBC) results. Results: The mean age of the patients are 54,89±5,11 years. %61,40(n=393) of them are diagnosed with leiomyoma and %38,60'ı(n=247) of them are diagnosed with adenomyosis histopathologically. In this research, there are no statistically significant differences between leiomyoma group and adenomyosis group for leukocyte count, neutrophil count, lymphocyte count, platelet count, neutrophil/lymphocyte ratio, platelet/lymphocyte ratio, platelet distribution width, plateletcrit. The patients diagnosed with leiomyoma have higher mean platelet volume values than others. There is statistically significant difference between two groups. There is also statistically significant difference between leiomyoma and adenomyosis groups for neutrophil state, leiomyoma group have higher netrophilia ratio than adenomyosis group. Conclusion: As a result of the research; the patients diagnosed with leiomyoma have higher mean platelet volume and neutrophilia ratio than the patients diagnosed with adenomyosis. These findings are promising for use of these inflammatory parameters to differential diagnosis of leiomyoma and adenomyosis.