Afşin–Elbistan havzası, C ve D sektörlerinin optimum ocak sınırlarının belirlenmesi
Determination of optimum pit limits of Afsin–Elbistan basin on (C) and (D) sectors
- Tez No: 503094
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MAHMUT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mühendislik Bilimleri, Mining Engineering and Mining, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bir maden yatağının işletilmesi için öncelikle yatağın doğru modellenmesi gerekmektedir. Birçok farklı metot ve uygulama kullanılarak modelleme çalışmları yapılabilmektedir. Bu çalışmada Afşin–Elbistan Havzası, C ve D Sektörlerinin optimum üretim kapasitesi şartları incelenmiştir. Bu doğrultuda 52 farklı kuyuya ait karotlu sondaj verisi Netpro/Mine programı kullanılarak bu sahanın bir katı modeli oluşturulmuş ve bu katı model kullanılarak Netpro/mine yazılımının optimizasyon modülü kullanılarak, Net bugünkü değeri maksimum yapan yıllık üretim kapasitesi belirlenmiştir ve duyarlılık analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Açık ocağın yıllık kapasitesi ortalama 18,6 milyon ton seçildiğinde net bugünkü değer en yüksek seviyeye çıkmaktadır. Net bugünkü değer miktarının, yıllık enflasyon oranı ve kömür satış fiyatına bağlı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
For a mining bed to be operated, the bed must first be modeled correctly. Modeling studies can be done using many different methods and applications. In this study, optimum annual production capacity conditions of Afşin–Elbistan Basin, (C) and (D) sectors were examined. In this direction, a solid model of this basin was constructed by using the data obtained from 52 cored drilling holes. Netcad/Netpromine software was used to constract the geological and solid model. Optimization module was used to estimate of net present values. As a result, if we select of 18,6 million tone of annual production capacity we will see the net present value is the maximum. The model, created is sensitive to annual inflation rate and saling price of coal.