Examination of individual differences in color perception in the context of two special cases: The dress and the shoe
Renk algısındaki bireysel farklılıkların iki özel vaka çerçevesinde incelenmesi: Elbise ve ayakkabı
- Tez No: 503095
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ÖZGEN, DR. CHRISTOPH WITZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
2015 yılının başlarında internette paylaşılan bir elbise fotoğrafı özellikle renk araştırmacılarının ilgisini çekti ve araştırmalarını renk algısında bireysel farklılıklar konusuna yöneltti. Elbisenin algılanmasındaki bireysel farklılıkların, elbisenin üzerindeki renk dağılımının günışığı renkleri yönünde olduğundan kaynaklanabileceği öne sürüldü. İlk çalışmada, rengin farklı algılanmasının elbisenin üzerindeki renklerin yönünde kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırıldı. Bu amaçla, elbisenin üzerindeki renkler günışığına yaklaşacak ve günışığından uzaklaşacak şekilde manipüle edildi. Sonuç olarak, renkler günışığından uzaklaştıkça bireysel farklılıklar da azaldı. Geçtiğimiz ekim ayında paylaşılmış bir ayakkabı resmi elbise ile benzer algısal farklılıklara neden oldu. Buna karşın ayakkabının renkleri günışığına zıt renk yönünde dağılıyor. İkinci çalışmada, renk algısındaki bireysel farklılıklara dair daha fazla bilgi sahibi olabilmek adına aynı kişilerin elbise ve ayakkabı algısında benzer bir şekilde ayrışıp ayrışmadığı test edildi. Sonuçlar elbise ve ayakkabı algısı arasında bir ilişki olmadığını gösterdi. Son olarak, bağlamın bu iki resmin algılanmasına etkisi bağlamsal bilginin sistematik olarak azaltılması ile ölçüldü.Sonuçlar, rengi isimlendirme görevinde bağlamsal etkileri azaltmanın bireysel arası varyasyonu olumsuz etkilediği görüldü. İlginç bir şekilde, objeler kesildiğinde ya da düzenli renkler gösterildiğinde katılımcıların isimlendirmeleri objenin piksel renklerine yaklaştı. Bu nedenle, bireysel farklılıklar kısmen ortadan kalktı.Bu çalışmada genel olarak elbise ve ayakkabının renk algısındaki bireysel farklılıkları açıklayabilecek ortak ve farklı değişkenler tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In early 2015, a photograph of a dress posted online has gained interest of especially color scientist and directed them to study individual differences in color perception. It has been suggested that, individual differences in the dress image may be due to the colors of the dress varying in the same hue direction as the colors of the daylight .In the first study, it was investigated whether people who perceive different colors for the dress do so because of hue direction on the dress. For this purpose, colors on the dress were manipulated so as to be close to or away from the daylight locus. Results show that, as the colors moved away from daylight, individual differences decreased. Last October, a shoe photograph perceived differently among people as the dress image. Nevertheless, colors on the shoe image were not distributed along the daylight locus, but in the orthogonal direction. In the second study, it was examined whether same individuals differentiate similarly across images to gain insight for different perceptions. Results have shown that, there is no relationship between the perception of the dress and the shoe. Finally, effects of contextual information were tested by systematically reducing contextual details in both images. Results show a considerable negative effect of reducing contextual cues on variation in the naming task. Therefore, individual differences in color perception of the dress and the shoe partly disappeared when they are shown as parts, not as a whole. Common and different variables that might explain individual differences in color perception of the dress and shoe are discussed.