İlköğretim okullarındaki öğretmenlerin görüşlerine göre örgütsel adalet ve örgütsel iklim arasındaki ilişki (Edirne ili örneği)
Relationhips between organizational justice and organizational climate according to primary school teacher.(Edirne province sample)
- Tez No: 503101
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN ÖZDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Adaletli bir ortamda çalışanlar, yaptıkları işlerden de tatmin olacaklar ve işlerinden duydukları memnuniyet düzeyleri de artacaktır. Ayrıca, işlerine bağlılıklarının arttıracağı da aşikardır ve işten ayrılma niyetlerinin üzerinde de ters bir etki yaratacaktır. Bu anlamda örgütsel adalet kavramının çalışanların işten ayrılma niyetlerinin üzerindeki etkinliği önemlidir. Kişilerdeki adalet değerlendirmelerindeki olumlu görüşler, yöneticiler tarafından takdir edilmek, çalışma arkadaşları ile yöneticilerinin arasındaki ilişkilerin iyi olması, kendilerini örgütlerinin bir parçası gibi hissetmeleri gibi duygular oluştururken; çalışanların adaletsizce değerlendirmeleri, hem örgütün amaç/hedeflerine ulaşmalarına engel olacak hem de bireylerin örgüte karşılık işe karşı soğuma, isteksizlik ve saldırganlık gibi olumsuz olan davranışlar geliştirmelerine de neden olabilecektir. Bu araştırma, öğretmenlerin görüşlerine göre örgütsel adalet, örgüt iklimi ve bunlar arasındaki ilişkileri analiz etmeye yönelik betimsel bir araştırmadır. Araştırma evrenini 2016 - 2017 Eğitim - Öğretim yılı güz-bahar döneminde Edirne merkez ilköğretim okullarında görev yapmakta olan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırma için temel veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen anket ve gerekli durumlarda yapılan görüşmeler yoluyla toplandığını belirtmek gerekir. Yapılan araştırmada İşlemsel Adalet düzeyi arttıkça Destekleyici Müdür Davranışı, Emredici Müdür Davranışı, Kısıtlayıcı müdür davranışı, Samimi öğretmen davranışı, Umursamaz Öğretmen davranışı ve örgüt iklimi düzeyinin de arttığı saptanmıştır.Ayrıca Dağıtımsal Adalet düzeyi arttıkça Destekleyici Müdür Davranışı, Emredici Müdür Davranışı, Samimi öğretmen davranışı, Umursamaz Öğretmen davranışı ve Örgüt İklimi düzeyi de artmakta ve İşbirlikçi Öğretmen Davranışı düzeyi azalmaktadır. Araştırmada Etkileşimsel Adalet düzeyi arttıkça Destekleyici Müdür Davranışı, Emredici Müdür Davranışı, Kısıtlayıcı müdür davranışı, Samimi öğretmen davranışı, Umursamaz Öğretmen davranışı ve Örgüt iklimi düzeyi de artmaktadır. Örgütsel Adalet düzeyi arttıkça Destekleyici Müdür Davranışı, Emredici Müdür Davranışı, Samimi öğretmen davranışı, Umursamaz Öğretmen davranışı ve Örgüt iklimi düzeyi de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
A fair employee, your workplace employees will increase their level of satisfaction. In addition, to increase their commitment to their business, the combination and determination of the privileges. In this sense, the hard work of the concept of organizational justice does not work. While the positive opinions in the evaluations of the islands in the people are not audited by the managers, the relations between the colleagues and the managers are good, they feel like they are part of their organizations; unfair evaluations of employees and an obstacle to achieving their goals / goals may lead to negative behaviors such as cooling, reluctance, and aggression in response to job responsibilities. This research is a descriptive study to analyze organizational justice, organizational climate and relations among them according to the opinions of teachers. The research population consists of teachers who are working in Edirne - based primary schools in autumn - spring 2016 - 2017 academic year. It is important to note that basic data for research is gathered through a questionnaire developed by the researcher and interviews made necessary. Behavior, the Principal's Behavior, the Sincere Teacher Behavior, the Unwilling Behavioral Behavior, and the Organizational Climate. In addition, as the level of Distributive Justice increases, the Helper Behavior, the Emerici Manager Behavior, the Sincere Teacher Behavior, the Irrelevant Teacher Behavior and the Organizational Climate level and studies and the Collaborative Teacher Behavior level decrease. The Interactive Behavior of the Study, the Emerici Manager Behavior, the Restraining Manager Behavior, the Sincere Teacher Behavior, the Irrelevant Teacher Behavior, and the Organizational Climate Level are also increasing. As the level of organizational justice increases, the level of Supportive Behavior, the Promising Manager Behavior, the Sincere Teacher Behavior, and the organizational climate are also increasing.