Hacı Nureddin Efendi'nin Vâkıa-yı Deşt-i Kerbela/ Hüseyin'in Makteli Mesnevisi
Hacı Nureddin Efendi's Vâkıa-yı Deşt-i Kerbela/ Hüseyin's Maktel Mesnevi
  1. Tez No: 503102
  2. Yazar: YASEMİN SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZİRE ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Hacı Nûreddin XVI. yüzyılda yaşamış bir Klasik Türk Edebiyatı şairidir. Bu çalışmada Hacı Nûreddin'e ait Hz. Hüseyin'in katledilişini anlatan Vâkıa- yı Deşt-i Kerbelâ/ Hüseyin'in Makteli adlı mesnevi ele alınmıştır. Anadolu Edebiyatında yazılan ilk maktellerden biri olan Vâkıa- yı Deşt-i Kerbelâ/ Hüseyin'in Makteli adlı eser hem İslam hem de Türk coğrafyasında derin bir etki bırakan Kerbelâ hadisesini anlatmaktadır. Hacı Nûreddin bu eserinde oldukça etkili bir anlatım kullanmıştır. Öyle ki; yaşanan acı, hüzün ve vahşet eserde yeniden dile getirilmiştir. Bu açıdan bakıldığında eser, Kerbelâ vak'asının edebiyata yansıyan önemli metinlerinden biri olarak görülebilir. Vâkıa-yı Deşt-i Kerbelâ/ Hüseyin'in Makteli bu alandaki çalışmalara da katkı sağlar niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Hacı Nûreddin was a Classical Turkish poet and lived in XVIth century. The work studied in the thesis is Vâkıa-yı Deşt-i Kerbelâ/ Hüseyin's Maktel that describing the assassination of Hussein. But, the author's manuscript was not found. For this reason, the work was transcribed from the copyist's manuscripts to Latin letters. The Kerbelâ event, which left a profound effect on Islam and Turkish geography, mentioned in the work in a rather striking way. Such that; the pain, the sorrow and the savagery in Kerbelâ were re-expressed. From this point of view, the work is one of the original texts of the Kerbelâ event reflected in literature and it also contributes to the work of Kerbelâ elegy.