Okul öncesi öğretmenlerinin kullandıkları öğretim stratejileri
Okul öncesi öğretmenlerinin kullandiklari öğretim stratejileri
- Tez No: 503117
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmada okul öncesi öğretmenlerinin kullandıkları öğretim stratejilerine yönelik görüşlerinin okul öncesi öğretmenleri tarafından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tarama modeline göre yapılan bu araştırmada, öncelikli olarak literatür taraması yapılmış daha sonra veri toplama aracı olarak kullanılan anket geliştirilmiştir. Bu işlemlerin tamamlanmasından sonra araştırmanın uygulama aşamasına geçilmiştir. Araştırmanın uygulanması İstanbul ilinin Ümraniye, Çekmeköy ve Sancaktepe ilçelerinde görev yapan 219 okul öncesi öğretmeniyle gerçekleştirilmiştir. Anketin ilk bölümünde kişisel bilgilerden oluşan 4 soruluk bilgi formu yer almakta, ikinci bölümde okul öncesi öğretmenlerinin kullandıkları öğretim stratejilerine yönelik görüşleri ve üçüncü bölümde eklemek istedikleri görüşleri bulunmaktadır. Araştırmanın verileri toplandıktan sonra gerekli analiz işlemleri yapılmıştır. Bu kapsamda okul öncesi öğretmenlerinin kullandıkları öğretim stratejilerine yönelik görüşleri ayrıntılı olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to investigate the teaching strategies used by pre-school teachers. This study is formed according to descriptive method. In this study, primarily literature search has been made and afterwards a questionnaire form was developed that used as data collection tool. Subsequent these processes were completed, this study's phase of implementing was began. This study was implemented with 219 pre-school teachers who work in Ümraniye, Çekmeköy and Sancaktepe districts of İstanbul city. In the first part of the questionnaire comprises a verse form 4 questions about personal informations, the second part contains opinions of towards the teaching strategies used by pre-school teachers as well the third part is suffixed for other optional remarks. Consequent, this study's data has been collected and essential analysis process has been implemented. In this context, opinions of towards the teaching strategies used by pre-school teachers are analyzed at full lenght.