Savaş sonrası ülkemize gelen sığınmacıların yaşadığı travma ve sonrasındaki somatik yakınmalar
The trauma experienced by refugees fleeing to our country due to war, and their consequent somatic complaints
- Tez No: 503139
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ELBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bireyler herhangi bir zorlukla karşılaştıkları zaman mevcut durumlarının zedelendiğini o ana kadar yaşadıklarını, davranışlarını düşünüp, karamsarlığa kapılıp bir tür kontrol kaybı yaşayabilirler. Bu süreçler savaş durumlarında, sevilen birinin kaybında, doğal bir afete maruz kalma gibi travmatik olaylarda daha da belirgin bir nitelik taşır. Bu araştırma; ülkelerinden koparak, savaş ortamından gelmiş olan sığınmacıların ruhsal olarak savaştan nasıl etkilendiklerini belirlemek, yaşadıkları anksiyete, depresyon, travma sonrası stres bozukluğu oranlarını ortaya koymak amacıyla betimsel türde tarama (survey) modeline göre yapılandırılmıştır. Araştırma, Kilis ilinde akrabalarının yanında ya da bağımsız olarak yaşayan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan ve yazılı onam veren 100 misafir sığınmacı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, Beck Anksiyete Envanteri (BAE), STAI FORM (Durumluk Ve Sürekli Kaygı Ölçeği), Somatoform Dissosiyasyon Ölçeği (SDQ), Post-Travmatik Stres Bozukluğu Soru Listeleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Persons, in the face of difficulty and danger, feel that their current status is damaged. They think that the meaning they attached to their behaviour so far in their lives is underestimated, and they undergo a certain kind of psychological loss of control. Such processes are more nuanced in the traumatic events of war, loss of a loved one, exposure ot a natural disaster. This research is conducted in the form of a qualitative survey in order to determine how people were affected psychologically as a result of being torn from their country due to war in their country, and their levels of their anxiety, depression and post-traumatic stress disorder. The research was conducted with 100 guests who volunteered to take part in the survey in the province of Kilish, who lived either alone of with relatives. This research used question lists from the Beck Anxienty Inventory, the State-Trait Anxienty Inventory, the Somatoform Dissociation Questionnaire, and Post-Traumatic Stress Disorder. Information acquired is discussed in accordance with relevant literature.